הבלוג פרי מוחם הקודח של אנשי נטקראפט
על שימושיות, עיצוב, טכנולוגיה וכל הדברים המעניינים באמת

ארכיון פוסטים ששייכים לנושא 'מורה נבוכים'

מפתחי Front End יקרים, הקץ לשבע השנים הרזות בהן לא יכלנו להקטין iframe ים כאוות נפשנו באו על סיומן.

במעבדה של נטקראפט פותח מתכון סודי שמאפשר ליצור תצוגה חיה ומוקטנת של אתר בתוך אתר (המכונה בפי העם – Live Preview).

מי שרוצה לרוץ ולנסות מוזמן לפזול שמאלה אל עבר הכפתור הגדול, ולחנונים שבינינו מומלץ להתרווח בכורסה (מה אתם לא יושבים בה עכשיו עם חלוק וסיגר כמוני?), לקחת אויר ולצלול אל תוך ים הפרטים הקטנים.

(more…)


אז מה היה לנו שם הוא מדור שבועי (בתקווה) שינסה לסכם את אירועי השבוע ברשת ב-140 מילים (זה נהיה מספר טיפולוגי…) מקווים שתהנו.

וואוו, איזה שבוע מטורף. מייקרוסופט השיקה (שוב) מנוע חיפוש קצת משעמם (שוב) עם לוגו ממש מכוער וגוגל ניסתה להרוס לה את המסיבה ובאותו יום טענה שהמציאה מחדש את עולם האימיילים והמסרים המיידיים. מייקרוסופט לא מוותרת ומציגה טכנולוגיית משחק עתידנית, מדהימה ומפחידה כאחת בזמן שגוגל מציגה ממשק טבלאי חדש לחיפוש, למרות שיש מי שחושב שהחיפוש צריך להיות נחלת הציבור ולא נחלתה של חברה אחת. הרחק ממלחמת העולמות הזו יש חברה שהחליטה להקים את האתר שלה בתוך יו-טיוב שבינתיים השיקה ממשק חדש שאמור לעבוד בטלוויזיה שלכם בדיוק כשהמתחרה מציגה ממשק יותר טוב למחשב שלכם. משחק ריגול חדש שיגע במשך כמה ימים את טוויטר, שאגב נחסם השבוע בסין לרגל ציון יום השנה לאירועים בכיכר (טייננמן, לא רבין) ואצלנו יש אנשים שכועסים על טוקר (ואפילו בצדק)…

אה כן.. ואם תעקבו בטוויטר אחרי דב אלפון (@dovalfon), תזכו לקבל אחלה ציטוט לילה טוב בכל יום.

תפיסת הווב ככלי יעיל ושימושי לחיזוק המותג הולכת ותופסת תאוצה בעולם העסקי. כולם כבר יודעים שהם חייבים להיות ברשת, גם אם לא תמיד יודעים למה. היום כל חברה שמכבדת את עצמה ממהרת לבנות אתר תדמיתי שעלותו יכולה להיות גבוהה מאוד, אך פעמים רבות השקעה זאת תורמת מעט מאד לחיזוק המותג ולעתים אף גורמת לו נזק תדמיתי. ישנן דוגמאות רבות למקרים שבהם המסרים התדמיתיים ורוח המותג הולכים לאיבוד בתהליך בניית האתר.

אז הנה כמה דברים שיש לקחת בחשבון כשבונים אתר תדמיתי:
(more…)

אחרי 7 שנים של עבודה בתחום ואינספור פרויקטי אינטרנט קטנים כגדולים שעברו תחת ידינו, למדנו עד כמה מעורבתו של לקוח בפרויקט יכולה להשפיע על הצלחתו. הציפייה כי החברה המספקת את פתרון האינטרנט מולה עובד הלקוח תהיה מקצועית, איכותית, מחוברת לחידושים בתחום ומספקת תוצרים באיכות גבוהה היא כמובן נכונה ומחוייבת במציאות. אך במקביל אליה צריכים להתקיים עוד מספר פרמטרים חשובים מצד הלקוח.
מה ניתן אם כן לעשות בכדי לשפר את סיכויי ההצלחה של פרויקט אינטרנט? (more…)

dataportability

משהו טוב קורה בזמן האחרון באינטרנט. אחרי שנים בהם עמדנו בצד בזמן שהאינטרנט התפזר לכל עבר, נראה שסוף סוף ישנם אנשים המנסים לעשות קצת סדר בבאלגן. זה התחיל בארגונים שונים שנועדו לעזור לנו לכתוב את האינטרנט נכון או לראות את האימיילים שלנו בצורה סבירה, וממשיך בפרוייקט האחרון “ניידות מידע” (Data Portability). מטרת הפרוייקט השאפתני הזה היא בעיקר לאפשר לנו לנייד את התוכן שלנו ממקום למקום באינטרנט ובדרך גם להשיב לנו את הזכויות הבסיסיות על התוכן שלנו. זכויות שאיבדנו עם פריחת הרשתות החברתיות ושאר סממני בועת הווב2.

כיום אם נרצה לעבור מפייסבוק למייספייס, הדבר יהיה כרוך ב”עבודה שחורה” של רישום, העלאת תכנים מחדש, הוספת חברים וכו’. שירותי אינטרנט רבים כיום, בעיקר רשתות חברתיות, אינם מציעים את האפשרות לייצא את תוכן המשתמש. האבסורד הזה שתוכן אישי שלנו מאוכסן אצל חברה מסחרית ו”ננעל” אצלה הוא הבסיס לצורך ב”ניידות מידע”. (more…)

מפת הטרנדים

אנשי iA, בלוג מעולה בענייני ארכיטקטורת מידע ושימושיות, עשו זאת שוב. הם פרסמו את מפת הטרנדים של האינטרנט לשנת 2007. המפה מציגה באופן וויזואלי את האתרים המובילים היום בעולם, הקשרים ביניהם, הפופולאריות שלהם ועוד.

ניתן להשיג גם בגרסאות wallpaper.

להורדת מפת הטרנדים

השאלה הנ”ל מופנית אליכם – משתמשי אינטרנט אקספלורר. אתם, שמתעקשים לגלוש בדפדפן שבנוי בטכנלוגיה שפותחה עוד כאשר ממציא פיירפוקס, בלייק רוס, היה צריך לזייף פתק מההורים בשביל להתחמק משיעור התעמלות. מישהו צריך להגיד את זה: הדפדפן שלכם פשוט לא מבין! לא את האינטרנט בכל אופן. וחבל, כי יש אנשים שרוצים לבנות בשבילכם אתרים מגניבים ומורכבים שהדפדפן הגריאטרי שלכם פשוט לא יסבול.
(more…)

יש הרבה דרכים לבנות אתר. כל דרך מביאה איתה חבילה של יתרונות וחסרונות. אנחנו בנטקראפט כותבים בשפת קוד הקרויה XHTML – שיטה אותה מאמצים בוני אתרים בכל העולם בזכות יתרונות שמועילים למשתמשים, למפתחים ואפילו לבעלי האתר.

גלישה מהירה יותר
קוד XHTML הוא קצר ולעניין. קוד קצר וחכם מצמצם את גדלי הקבצים המועברים לגולש ובכך מאפשר העלאה יותר מהירה של הדפים. העלאה מהירה פירושה חויית משתמש טובה יותר שמשאירה את הגולש באתר וגם דואגת שיחזור.
בנוסף, קוד XHTML אינו משתמש בטבלאות למיקום אלמנטים על המסך – שיטה שידועה בתוצאותיה השליליות על ביצועי האתר ותחזוקתו.

פיתוח ותחזוקה קלים יותר
קוד XHTML הינו קצר וקריא לכן קל יותר לבצע בו שינויים ותיקונים. פחות עבודה למפתחים – יותר חסכוני לכולם. (more…)

Firefox 2.0

שבוע שעבר הושק Firefox 2.0 באופן רשמי. ב-24 שעות הראשונות של ההשקה, הספיקו להוריד 2 מיליון גולשים את הדפדפן המשודרג. השוני בין הגרסה החדשה לסדרת קודמה לא דרסטי – מעט פיצ’רים חדשים, ממשק משתמש שונה במקצת וכמה הרחבות לפיצ’רים קיימים. אבל באופן כללי Firefox 2.0 מביא מספיק שיפורים כדי לעשות את השדרוג לכדאי.

הרבה מהשיפורים החדשים כבר היו זמינים בגרסה הקודמת באמצעות התקנת תוספים. למי שלא יודע, מכיוון שהדפדפן המדובר כתוב בקוד פתוח, כל אחד יכול לפתח תוסף שיספק את גחמותיו אם זה מראה חדש לדפדפן, סרגל כלים עם רדיו עברי או אפילו תוכנית קטנה שתסיר פרסומות פלאש מעצבנות. אבל לא כולם חנוני מחשבים שמחפשים כל היום את התוסף הבא שישפר את החיים וגם, ישנו הבדל בין תוסף לבין תכונה בנויה בדפדפן. (more…)

לנותני השירותים שבינינו, אספנו עבורכם רשימה של משפטים שלא תשמעו מלקוחות:

  • אנחנו רוצים להתמקד בתהליך אפיון יסודי קודם לתחילת העבודה
  • ההצעה הראשונה שהעברתם לנו מקובלת עלינו
  • יש לנו תזרים מוצלח החודש והחלטנו להקדים לכם את התשלום
  • זה בסדר, סקיצה אחת מספיקה לנו
  • אתם מקבלים מזומן?
  • קיבלנו הצעה זולה משמעותית משלכם אבל החלטנו ללכת על איכות
  • החלטנו להגדיל את התקציב ב-20% כי אתם עושים עבודה מצויינת
  • ברור לנו שמה שאנחנו מבקשים מצריך עבודה נוספת

אל תגידו שלא אמרנו וספרו לנו על שלכם.