הבלוג פרי מוחם הקודח של אנשי נטקראפט
על שימושיות, עיצוב, טכנולוגיה וכל הדברים המעניינים באמת

ארכיון פוסטים ששייכים לנושא 'אלמנט משנה חיים'

Age Responsive Design

30 בNovember 2016 מאת

Untitled design (1)

עיצוב רספונסיבי היא השיטה הנפוצה ביותר היום ליצירת מוצרים דיגיטלים. אבל האם הרספונסיב צריך להיות מותאם רק פר מכשיר או שאנחנו צריכים לחשוב כבר במונחים של רספונסיב פר גיל. בכתבה הבאה אספר על שיטת עיצוב חדשה שיכולה לשנות את עולם האינטרנט כפי שאנו מכירים אותו כיום.

(more…)

untitled-1

תואר ראשון בפסיכולוגיה זה לא תואר פרקטי

הלימודים מעניינים, פותחים את הראש, עוזרים להבין את החיים בדרך עמוקה וגם לראות את המציאות בה אנחנו חיים בעיניים ביקורתיות יותר. הלימודים יכולים גם לשנות לך את החיים, אני יודע שזה מה שקרה לי. למשל, בזכות “עקרון ההפרכה” של קרל פופר עליו למדתי בקורס שיטות מחקר הבנתי באמת למה המדע שונה מהדת. זו שאלה שעסקתי בה לא מעט כחלק מגיבוש זהות נרחב יותר והתובנה שהגיעה בעקבות אותו שיעור מלווה אותי עד היום. בסוף התואר הרגשתי שונה. בוגר יותר, חכם יותר, כן עברו גם 3 שנים במהלכן התחתנתי כך שזה בהחלט משתנה מתערב שמשפיע על תוקף המסקנה אבל בכל זאת, ללימודים היה חלק משמעותי בשינוי.

אבל, עם תובנות פילוסופיות לא הולכים למכולת. גיליתי שכבוגר תואר ראשון בפסיכולוגיה והיסטוריה אני יכול לעבוד ב… מה שיכלתי לעבוד גם קודם. אחד התחומים הבודדים שידעתי שכן פתוחים בפני, כעת שסיימתי את התואר, הוא תחום משאבי האנוש וספציפית מכוני גיוס והשמה. אדם מילא \ פילת הנה אני בא!

אבל רגע, מה אם אני אגיד לכם שיש עולם שלם ומגניב בו תואר ראשון בפסיכולוגיה נותן לכם יתרון משמעותי? עולם בו הידע שרכשתם במהלך התואר יכול להשפיע על הטרנדים הכי חמים בתחום ה Web וה Mobile? עולם שחוקר ומייצר את הקשר בין משתמשים לממשקים דיגיטליים? איפיון חוויית משתמש (User experience design) משלב בתוכו תחומים רבים ביניהם עיצוב, פיתוח, תקשורת, ארכיטקטורה וכן גם פסיכולוגיה.
(more…)סקירת הפרסומת החדשה של עמותת “נגישות ישראל”, שמטרתה להעלות את מודעות הציבור בנושא נגישות אתרי אינטרנט בישראל. הסלוגן המלווה פרסום זה הוא “זה לא שאני לא רוצה, אני לא יכול…”
(more…)

מה לעשות כאשר הדברים משתבשים

לא משנה כמה קשה תעבדו, כמה הצוות איתו אתם עובדים מיומן ומקצועי או כמה קארמה טובה אתם מפזרים בעולם, במוקדם או במאוחר יגיע מר מרפי לביקור. המתכנת הראשי יחטוף שפעת רגע לפני העליה לאוויר, פתאום יצוץ לו משום מקום איזה שהוא באג לא צפוי, המחשב שלכם יקרוס ברגע הכי לא מתאים שניה לפני שעשיתם save… נו, אתם מכירים את זה.

במקום לחשוב כמה מר הוא גורלכם ולהתפלסף בשאלה הקיומית: “למה זה מגיע לי?”, אתם יכולים לעשות מספר דברים שיעזרו לכם לטפל בעניין בצורה הנכונה והאפקטיבית ביותר. לפניכם, המדריך המקוצר למנהל הפרויקטים* מתחיל ליציאה מהמשבר:
(more…)

top image

בשל אופי העבודה (וחלילה לא אופי האנשים) מנהלי פרויקטים נדרשים לבצע משימות שעלולות לעצבן או להציק לאנשי הצוות איתם הם עובדים. התפקיד של מנהלי הפרויקטים דורש מהם לפקח, לבדוק, להעביר ביקורת וגם לבקש מאנשי הצוות ביצוע חוזר ונשנה של משימות מסויימות. למרות שעל פניו לפעולות אלו יש פונטציאל עצבון גדול, ניתן ברוב המקרים להימנע מכך.
(more…)

ריקראפטד

לפני כחודש קיבלתי טלפון מפתיע. התקשר אלי חבר וותיק – סמנכ”ל באחד מאתרי הלוחות הגדולים במדינה. “עוזי, ראית את מדס החדש?” הוא שואל בהתרגשות. “עדיין לא, למה?” אני עונה. “הם ממש העתיקו ממכם את הומלס ReCrafted, אני חושב שאתם צריכים לתבוע אותם, זה ממש ממש לא בסדר”.

האמת היא שאלי דהן, מנכ”ל קבוצת אתרי פרוגרופ, פנה אלינו כבר לפני כן וביקש רשות להשתמש בחלק מהרעיונות שהצענו בזמנו בפוסט. הסכמנו לכך ומן הסתם לא נתבע אותו.

מאז שהפוסט של ה-ReCrafted עלה לאוויר בנובמבר 2006, קיבלנו אינספור תגובות. הזכירו אותו בכנסים, כתבו עליו בבלוגים, שאלו אותנו שאלות ופנו אלינו על מנת שנבצע פרויקטים בתחום ממשקי המשתמש והעיצוב. אבל מה שהכי חשוב לנו הוא שתעשיית הלוחות אימצה את הרעיונות בגרסאות החדשות של האתרים שעלו לאחרונה לאוויר. גם מד”ס אונליין וגם לוח העיר השתמשו בחלק ניכר מן הרעיונות מהפוסט באתרים החדשים שלהם. בעינינו הדבר מצביע על פתיחות לרעיונות חדשים וטובים מצד האתרים בארץ,על הבנה שלהם כי לחווית משתמש נכונה, המספקת כלים מתאימים למשתמשים, יש ערך רב והשפעה משמעותית על הצלחת האתר.

זהו סיפוק אדיר לראות את הרעיונות הללו (שהיו ממוקדים בשיפור חווית המשתמש) משולבים בתעשייה שאליה הם כוונו. הרי בסופו של דבר כולנו רוצים אינטרנט ישראלי טוב יותר. אנחנו מקווים להמשיך ולתרום למאמץ הזה.

בינתיים, החלטנו להציע לחברות להנות מפרויקט ReCrafted שכזה. הרעיון הוא שאתם בוחרים עמוד אחד באתר שלכם, ואנחנו בתוך שבוע עובדים עליו ומחזירים לכם אותו מעוצב מחדש, עם ממשק חדש, קונספטים חדשים ואפילו טיפול בטקסטים כשהמטרה מאוד ברורה: שיפור התוצאות העסקיות של העמוד. זה יכול להיות עמוד הבית, עמוד מוצר, טופס או כל עמוד חשוב אחר. אם זה נשמע לכם מעניין, אתם יכולים לשלוח מייל ל-recrafted@netcraft.co.il ואנחנו נשלח לכם פרטים נוספים.

חדשות טובות

קרה לכם פעם שקראתם את הכותרות הראשיות ונכנסתם לדיכאון? או לחילופין חשתם התרוממות רוח?
בכל יום אנחנו מוצפים בארץ בעשרות ידיעות חדשותיות. חלקן טובות יותר, חלקן טובות פחות (שלא לומר רעות). חשבנו שזה יהיה נחמד לאפשר לאנשים לקרוא רק את החדשות הטובות (או לאפשר לפסימיים מבינינו לקרוא רק את החדשות הרעות).
אבל איך מחליטים אם ידיעה היא טובה או רעה? אז זהו, שברוח השיתוף וה-CrowdSourcing חשבנו שזה יהיה נכון לתת לעם להחליט מהן החדשות הטובות ומהן החדשות הרעות.

בדיוק בשביל זה החלטנו להקים את Good News Bad News. מדובר באתר השולף עבורכם את הידיעות היומיות ממספר אתרים בארץ, ומציג אותן בצורה הנוחה לסריקה ולמעבר מהיר. מעבר לכך, האתר מאפשר לכם לסווג כל ידיעה כרעה או טובה. ברגע שמספיק אנשים יסווגו את הידיעה כטובה, היא תיכנס לרשימת החדשות הטובות, וכמובן שלהיפך, ברגע שמספיק יסווגו אותה כרעה – היא תיכנס לחדשות הרעות.

אז אם סתם בא לכם לקרוא את החדשות היומיות בפורמט נוח, או שאתם קצת מדוכדכים ובא לכם להתעודד – כנסו לאתר: www.goodnewsbadnews.co.il

swype

אז בהתחלה היו לנו מכשירים סלולאריים עם שניים עשר מקשים. כל מקש ייצג מספר אותיות וכשרציתם להקליד הודעה ממש מהר הייתם עוברים מקש מקש, כשלחלקם נדרשתם לכמה לחיצות על מנת להגיע לאות הנכונה. ואז הגיעה טכנולוגית ה-T9. אלגוריתם המאפשר לכם ללחוץ רק פעם אחת על כל מקש שבו מופיעה האות הרצויה, ואז מנחש את המילה שרציתם להקליד. אם זאת לא המילה המדויקת, הייתה לכם אפשרות לשחק בין כמה אפשרויות.
(more…)

זהירות RSI

01 בJuly 2008 מאת

rsi

בואו נעשה הפסקה שנייה מאיפיון, עיצוב ופיתוח ונדבר על הבריאות שלנו. רובנו מתייחסים בביטול לכאב שמופיע פתאום ביד, בגב או בצוואר וחושבים שזה “רק אנחנו”, אבל מסתבר שכאבים מסוג זה הם פשוט ביטוי של דרך עבודה לקוייה. החדשות הטובות הן שיש תרופה למכה. (more…)

dataportability

משהו טוב קורה בזמן האחרון באינטרנט. אחרי שנים בהם עמדנו בצד בזמן שהאינטרנט התפזר לכל עבר, נראה שסוף סוף ישנם אנשים המנסים לעשות קצת סדר בבאלגן. זה התחיל בארגונים שונים שנועדו לעזור לנו לכתוב את האינטרנט נכון או לראות את האימיילים שלנו בצורה סבירה, וממשיך בפרוייקט האחרון “ניידות מידע” (Data Portability). מטרת הפרוייקט השאפתני הזה היא בעיקר לאפשר לנו לנייד את התוכן שלנו ממקום למקום באינטרנט ובדרך גם להשיב לנו את הזכויות הבסיסיות על התוכן שלנו. זכויות שאיבדנו עם פריחת הרשתות החברתיות ושאר סממני בועת הווב2.

כיום אם נרצה לעבור מפייסבוק למייספייס, הדבר יהיה כרוך ב”עבודה שחורה” של רישום, העלאת תכנים מחדש, הוספת חברים וכו’. שירותי אינטרנט רבים כיום, בעיקר רשתות חברתיות, אינם מציעים את האפשרות לייצא את תוכן המשתמש. האבסורד הזה שתוכן אישי שלנו מאוכסן אצל חברה מסחרית ו”ננעל” אצלה הוא הבסיס לצורך ב”ניידות מידע”. (more…)