הבלוג פרי מוחם הקודח של אנשי נטקראפט
על שימושיות, עיצוב, טכנולוגיה וכל הדברים המעניינים באמת

בשבוע שעבר התקיים האתקון למען חופש המידע שכולו חוויית משתמש ועשייה למען מטרה טובה- הנגשת מידע לאזרחים. בעולם דיגיטלי של כמויות מידע עצומות (2.5 קווינטיליון בייטים נכון להיום), הופך המידע ללא מאורגן, מבולגן ולא נגיש ויש צורך ממשי לסדר אותו בצורה שתציג לציבור הרחב את כל מה שהם צריכים לדעת. ההאקתון, שהחל כיוזמה מבורכת של המעבדה לחדשנות במדיה של 'המרכז הבינתחומי בהרצליה', התקיים בשיתוף פעולה הדוק עם 'נטקראפט', 'הסדנה לידע ציבורי' ו'התנועה לחופש המידע', התפרס על יומיים קצרים ולבסוף קיבלנו תוצרים נהדרים.

מידע ציבורי חופשי לכולם

את המפגש הראשון הובילו שבי קורזן, מנכ"לית הסדנה לידע ציבורי, ונירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, שהעבירו הרצאות מעמיקות על פעילות העמותות, הקשיים בהשגת המידע מול גורמים ממשלתיים ומקורות המידע הקיימים היום.

לאחר ההרצאות ניתנה המשימה, כאשר המטרה הייתה: לאפיין ממשק חדשני העושה שימוש במידע מתוך המאגרים שהוצגו עבור משתמש ספציפי. המשתתפים חולקו לקבוצות והתחילו בשלב המחקר המעמיק. תחילה היה עליהם לעשות מחקר משתמשים, ליצור פרסונות ולבסוף לאפיין את המוצר/ממשק.

ביום חמישי האחרון התחיל החלק המרגש והאינטנסיבי של מרתון ה-UX בו נפגשו כל הצוותים בבניין היזמות של הבינתחומי והתחילו לאפיין כשהמנטורים עברו בין השולחנות ועזרו לכולם. לאחר כמה שעות טובות של אפיון, פיצות, מתוקים והרבה השראה הציגו העולים לגמר את העבודות שלהם. בזמן שהשופטים דנו וחרצו גורלות, העביר אסף באר, ראש תחום UX בנטקראפט הרצאה מעניינת בנושא מסע לקוח.

והזוכים הם…

במקום השלישי זכו תום חיטרון, לוסי אנדרסון ואופיר סדקה. שאפיינו אפליקציה Ole- המסבירה את זכויות העולים החדשים. הם זכו בקורס מיקרו קופי מתנת נטקראפט אקדמי, עכברים ממותגים ותעודת כבוד מהמרכז הבינתחומי.

כמו רעיונות רבים, גם הרעיון הזה נבע ממוטיבציה אישית. לוסי, חברת הצוות, עלתה לארץ מבריטניה בגיל 11. משפחתה של לוסי זוכרת את הקושי בהתמודדות עם הבירוקרטיה והמחסור במידע נגיש. משיחה עם הוריה, התגלה שהרבה זכויות שניתנות לעולים חדשים אבדו להם בעקבות מחסור במידע נגיש אודות זכויותיהם. מכך למדנו שיש חשיבות רבה לתוקף הזכויות. כשלב ראשון, חברי הצוות הריצו מחקר משתמשים עם 16 סטודנטים ובוגרים שעשו עליה בשנים האחרונות, בשאיפה לקבל Need validation. לאחר תיקוף הבעיה, הם אפיינו פלטפורמה שתנגיש מידע על זכויות לעולים חדשים.

המשתמש מכניס למערכת את גילו, שנת עליה, ארץ מוצא, מצב משפחתי ומתאימה עבורו את זכויותיו הרלוונטיות. הדרך בה מוצגת לעולה הזכויות לו הוא זכאי בדגש על הזמן בו הוא יכול לממש אותן, תעודד את העולים לממש את זכויותיהם ובכך להתחיל את חייהם בארצם החדשה בצורה יותר חלקה ונוחה ובמהרה להרגיש בבית.

למצגת המלאה >

 

במקום השני זכו רוני שוורץ, אלכס טרו ושי אזורה שאפיינו ממשק התאמת חוקים רלוונטים למשתמש. הם זכו בקורס מיקרו קופי, ספרי UX מובילים בעולם ותעודת כבוד מהמרכז הבינתחומי.

 

"לא מעניין אותי תהליך החקיקה, כל הח"כים מושחתים"- בעקבות מספר ראיונות, הצוות גילה שהדרך היחידה לגרום לאזרחים (בגילאים בין 34-58) להתעניין בתהליך החקיקה זה אם הם יקבלו עדכונים רק לגבי הנושאים שקרובים לליבם, בשקיפות מלאה לגבי פעולות הח"כים. על מנת ליצור ממשק שידע לענות על הבעיה הם לקחו את אתר 'הכנסת הפתוחה' והחליטו לשפר את חווית השימוש.

הם סידרו מחדש את החיפוש והאפשרויות וחילקו את החוקים לנושאים. משתמש שיתחבר לאתר בפעם הראשונה עם פייסבוק יקבל הצעות למעקב רק לנושאים הרלוונטיים לגילו, הסטטוס המשפחתי שלו ועוד. הוא יוכל לבחור אחר אילו נושאים וחוקים לעקוב על מנת לקבל עדכונים גם בהמשך ולהוסיפם לאזור האישי שלו באתר. נתנו דגש מיוחד על שיפור עמוד החוק עצמו, כך שהמשתמש יוכל לקבל בקלות את כל המידע לגבי החוק, מי הח"כים ומי הלוביסטים המעורבים. בעמוד קיים טיימליין המציג את הסטטוס בו נמצא החוק בתהליך החקיקה ואת כל הדיונים ותוצאותיהם אפשר לראות בקלות מבלי להסתבך או לעזוב את העמוד. בנוסף, הוספנו חלק של תגובות על מנת לתת למשתמשים להשתתף בדיונים על ההצעה.

המצגת המלאה >

 

 

ובמקום הראשון (תופים…) זכו רויטל ורשבסקי, דניאל סלבין ודן פולק שאפיינו את הממשק MyKnneset המבוסס על מאגר המידע של אתר הכנסת הפתוחה וכיכר המדינה. הם זכו בקורס מיקרו קופי, שעות עיצוב מתנת הסטודיו של נטקראפט, תעודת כבוד מהבינתתחומי ותהילת עולם.

 

MyKnneset הוא ממשק המיועד לקהל הבוחרים הצעיר ומשמש מעין "טינדר לדעות פוליטיות". איך זה עובד? המשתמש נחשף לדעות ואמירות פוליטיות שפורסמו ע"י ח"כים שונים ובוחר האם הוא מתחבר לעמדה, ניטרלי או מתחבר פחות.
במידה והמשתמש מתחבר – נחשף בפניו פרופיל של הח"כ שזוהי עמדתו כולל האג'נדות והצעות החוק שלו, כך שיוכל להיחשף לחברי כנסת שונים ולהכיר את עמדותיהם. בכל שלב, המשתמש רואה היכן הוא ממוקם במפה הפוליטית, על סמך ההעדפות והאינטרקציה שלו עם האמירות.

בנוסף, המערכת יוצרת למשתמש פרופיל אישי שבו הוא רואה לאילו מפלגות הכי מתאים לו להצביע, מהן האנג'נדות העיקריות שלו ומיהם חברי הכנסת המייצגים את עמדותיו. חווית המשתמש מותאמת לחוויה באפליקציות של הקהל הצעיר כמו טינדר תוך שימוש במחוות כמו swipe על מנת לעשות Like או Unlike. המשתמש מקבל פידבק מיידי בכל עת שהוא מביע אינטרקציה עם האמירה ובנוסף ישנה תחושת התקדמות שמדרבנת אותו להגיב לאמירות על מנת לגבש לעצמו זהות פוליטית.

המצגת המלאה >

 

תמונות, תודות ושאר ירקות

היה אירוע מעולה בזכות האנשים שעשו אותו: המארגנים, המנטורים, השופטים וכמובן כל המשתתפים. אז עכשיו ניתן קצת בתודות.

תודה לצוות המארגן מהמרכז הבינתחומי, נועה מורג, ליאור שושני וד"ר אורן צוקרמן. תודה למנטורים מנטקראפט: אסף באר, ראש תחום UX ומרצה בנטקראפט אקדמי, אביב גרוס-אלון, מאפיינת UX בכירה, יותם בן צבי, מאפיין UX בכיר ומרצה בנטקראפט אקדמי והמרכז הבינתחומי ואמיר שילה מאפיין UX. למנטורים הנוספים: שרון שיינין יועצת בכירה לחוויית משתמש ומוצר, עצמאית. לשופטים: עופר הולצמן, סמנכ"ל UX בנטקראפט, ד"ר עופר מונר, דוקטור לפסיכולוגיה קוגניטיבית והמנהל המקצועי של קורס חוויית משתמש בנטקראפט ואודי סלנט, יועץ אסטרטגיה דיגיטלית ו- UX.

ויש גם תמונות- האירוע כולו צולם ע"י נטקראפט והצלמת איילה ברגר ואתם מוזמנים לראות אותם בעמוד הפייסבוק שלנו– תרגישו חופשי לתייג, לחבב ולשתף.

לאירועים נוספים חינמיים אתם מוזמנים לעקוב אחרי עמוד הפייסבוק שלנו או להירשם לרשימת התפוצה.

ואם בא לכם להציץ במה שכתבו על האירוע בעיתונים, אתם מוזמנים ללחוץ על הלינקים.

לכתבה באנשים ומחשבים

לכתבה בידעטק

לכתבה ב- IT Portal

לכתבה בטלנירי

לכתבה ב- IT News

נתראה באירוע הבא!

 

 

 2 תגובות לפוסט ”האקתון UX עם המרכז הבינתחומי למען חופש המידע“

  1. כל הכבוד לזוכים, שיהיה בהצלחה!

  2. ברכות לזוכים !

לכתוב תגובה

(חובה לפחות לרשום שם!!!)

(...אף אחד לא יראה את זה)

(תפרסם/י את עצמך! שידעו מאיפה את/ה!)