הבלוג פרי מוחם הקודח של אנשי נטקראפט
על שימושיות, עיצוב, טכנולוגיה וכל הדברים המעניינים באמת

השיפור הבלתי פוסק במכשירי הקצה הטכנולוגיים וריבוי המסכים, הביאו לכך שהתחום הפך להיות אחד המרכזיים וכמובן היצירתי והצבעוני ביותר בעולם הקוד.

אז למה, כמה ובעיקר איך..? ראיינו את יריב גלעד, מרצה בכיר מעל 12 שנה בפיתוח Full Stack Web apps, מייסד CasaVersa – סטארטאפ תל אביבי העוסק בחילופי בתים, כלכלת-שיתוף ותיירות. חבר בצוות המייסדים של Wibbitz – מיזם מבוסס בתחום ה-Content Publishing. טכנולוג מעל 16 שנה, והמנהל המקצועי של קורסי הפיתוח ב-Netcraft Academy, בניסיון לתת לכם סקירה מלאה על התחום, אפשרויות הלימודים והתעסוקה בו.

מה זה פרונט-אנד?

תחום הפרונט-אנד מתייחס לסוג של פיתוח תוכנה או ליתר דיוק תת קטגוריה בפיתוח אפליקציות Web, ומתמקד בפיתוח ממשקים אינטרקטיבים , שהם למעשה החזית של האפליקציה הפונה אל המשתמש (מכאן המינוח Front-End). ממשק זה ברוב המקרים גם מתקשר מידע הלוך ושוב עם שרתים שונים העובדים מאחורי הקלעים (Back-End).

אילו טכנולוגיות כלולות בתחום?

הבסיס לפרונט-אנד באופן כללי הוא HTML, CSS ו- Java-Script (או אם נדייק בגלגול הנוכחי שלה נקראת Ecma-Script). במקור שלושת הענפים הללו נועדו לשרת אוניברסיטאות שרצו לחלוק מסמכים האחת עם האחרת בתחילת ימי האינטרנט.

היום יש להבין כי כל אחד מהענפים הללו עבר מספר שלבים אבולוציוניים ועדיין נמצא בהתפתחות מתמדת. טכנולוגיות אלו הבשילו לכדי פלטפורמת פיתוח ברמה גבוהה המספקת עבור מספרים גואים של משתמשים חווייה עשירה מאוד ופונקציונאלית כמו שלא הייתה עד כה. מתחת למכסה המנוע של אותם ממשקים אנו יכולים לכלול יכולות טכנולוגיות מתקדמות של הדפדפנים השונים, כמו גם ספריות קוד המפותחות על ידי קהילת הקוד הפתוח העולמית ובהרבה מהמקרים בגיבויי של חברות גדולות וידועות. אציין חלק מספריות הידועות כגון bootstrap של twitter או jQuery הקיימות שנים רבות בתעשייה כמו גם ספריות חדשות יותר כגון React של Facebook או Angular של Google, והרשימה יכולה להיות באמת מאוד ארוכה ומפורטת. עם חצי מליון ספריות קוד (זוהי איננה הגזמה!) ניתן לבצע הרבה מאוד משימות ולהשיג הרבה מאוד מטרות בפיתוח פרונט-אנד ופיתוח Web בכלל. בנוסף – קוד אשר רץ בדפדפן או במובייל היום זוכה לטיפול ואופטימיזציה בסטנדרטים גבוהים שהתעצבו עם השנים וכוללים כלי פיתוח מתקדמים כגון Node.js ו- Webpack אותם אנחנו מקפידים להנגיש לסטודנטים שלנו.

המטרות אותן משרתות אותן טכנולוגיות יכולות להיות רבות ומגוונות ואני באמת יכול להמשיך ולהמשיך אבל אלו הם המרכיבים המרכזיים ומידע יותר מפורט תמיד אפשר למצוא  בסילבוסים של הקורסים השונים או בשיחה אישית.

למה דווקא עכשיו הפרונט-אנד הפך להיות התחום המתפתח ביותר?

האינטרנט הוא לא דבר חדש אולם מגמת העלייה של יותר ויותר שירותים מקוונים עדיין נמשכת.

הוסיפו לזה מגמות חדשות יותר כגון Internet-Of-Things ותחומים מתפתחים כגון Blockchain או Chatbots בנוסף לשדרוג תחומים קיימים כגון פיתוח אפליקציות מובייל באמצעות טכנולוגיות Web ומצד שני צריכה מוגברת של שירותי אינטרנט, רשתות חברתיות ואינספור מכשירים מקוונים – ותקבלו עקומה אקספוננציאלית של דרישה הולכת וגואה למפתחי Web ופרונט-אנד בפרט, שלא הולכת לדעוך בשנים הבאות אלא להיפך – רק לעלות. למעשה תחום הפרונט-אנד ופיתוח web בכלל הוא השקעה נבונה בכל הקשור לביטחון תעסוקתי וגובה השכר שהוא מהגבוהים בשוק העבודה בישראל כמו גם בחו"ל.

איך אפשר להתמחות בתחום?

שלב הכרחי עבור כל הסטודנטים הוא לייצר תיק עבודות הממחיש את יכולותיהם, מה שעובד לטובתם היא העובדה שתיק עבודות בפרונט-אנד במהותו הוא חוויה ויזואלית שקל מאוד להציג ולתקשר למעסיקים, לקוחות או משקיעים פוטנציאליים. לגבי התמחות, אני תמיד ממליץ לסטודנטים להתנדב בעמותות שונות כגון הסדנא לידע ציבורי לדוגמה, המפגישה מתנדבים טכנולוגיים רבים מהתעשייה בסביבה בלתי אמצעית ולמטרה נעלה, כמו גם השתתפות בכנסים ומפגשים כגון Fed On Beer  , או מיטאפים טכנולוגיים והאקאתונים הנהוגים בתעשייה על מנת לעלות על הרדאר של מעסיקים או שותפים פוטנציאליים – תלוי כמובן במטרות של המשתתפים עצמם.

אילו חברות מעסיקות מפתחי פרונטאנד? מדוע ממשיך לעלות הביקוש למפתחים?

תחת סוגי חברות הייתי מציין מגוון רחב של גורמים כגון משרדי פרסום, משרדי אינטראקטיב, סטארטאפים, חברות טכנולוגיות גדולות, עמותות, מוסדות אקדמאיים ומשרדי ממשלה,

בעצם אם נקדיש רגע של מחשבה לנושא – כל גורם או מוצר המחובר לאינטרנט ויש לו ממשק אינטראקטיבי שנועד לשרת אנשים דרך מחשב, סמארטפון, או כל מכשיר אחר עם מסך –  רלוונטי וצריך להבין שהדרישה בשוק רק תלך ותגבר עם השנים.

האם ניתן להשיג עבודה ללא ניסיון קודם?

קודם כל כן. יש לא מעט סטודנטים שמצאו עבודה בתעשייה כבר במהלך הלימודים, עם ובלי העזרה של המרצים. קורס מטעם חברה מובילה העוסקת בתחום הפרונט-אנד עשוי לספק יתרון במציאת עבודה, התמחות או משרת ג'וניור עבור הסטודנטים ולסייע בצעדים הראשונים בתחום.

לסיכום אוסיף ואציין כי זהו אחד התחומים המעשיים ביותר בעולם פיתוח התוכנה,

ואני יכול לומר בפה מלא כי כל סטודנטית או סטודנט המסוגלים להתחייב לתהליך למידה רציני ולהשקיע בלימודים, יקבלו גישה לכל משאב שהם זקוקים לו על מנת להבטיח את הצלחתם בתחום

רוצים לשמוע עוד על קורס פיתוח פרונט אנד?>>>http://netcraft.co.il/pages-generator/fed/

לאתר האקדמיה >>>>http://netcraftacademy.co.il/לכתוב תגובה

(חובה לפחות לרשום שם!!!)

(...אף אחד לא יראה את זה)

(תפרסם/י את עצמך! שידעו מאיפה את/ה!)