הבלוג פרי מוחם הקודח של אנשי נטקראפט
על שימושיות, עיצוב, טכנולוגיה וכל הדברים המעניינים באמת

כל כמה שבועות בממוצע יוצא לי לנהל שיחה דומה עם מישהו שרוצה להיכנס לתחום ה UX. הוא מצידו רוצה לדעת איך התחלתי להתעסק בתחום ואיפה אפשר ללמוד את זה בארץ (אי אפשר, לא בצורה מסודרת בכל אופן – אבל זה כבר נושא לפוסט אחר) והכי חשוב: “איך מתחילים?”. אני מצידי מרגיע אותו ומדקלם כל פעם מחדש את כל האתרים, הספרים, הסרטים, הבלוגים והכלים שהוא צריך להכיר כדי להיכנס לתחום ולהתמקצע בו. לא עוד.
החלטתי שבמקום לענות בכל פעם מחדש אני אכתוב פוסט שיענה בדיוק על אותה השאלה. אז אם שאלתם אותי במקרה את אותה השאלה וקיבלת לינק במקום תשובה, עכשיו אתם יודעים למה.

חשוב להבין שבתחום שלנו אי אפשר להפסיק ללמוד. אנחנו תמיד צריכים להיות עם יד על הדופק בכל מה שנחשב חדש או מהפכני ולא תמיד יש לנו זמן להשקיע בהתעדכנות ולכן כדאי שתסגלו לעצמכם שיטות ומקומות קבועים שמהם תצרכו מידע על בסיס יומי. בפוסט זה תכירו את המקומות שלי.

אתרים בתחוםWireframes MagazineUI pattersUX MagazineUI Pattern FactoryRefreshseattleKonigi

להוסיף לRSS (בלוגים)UX BOOTHGrace SmithThink Vitaminwebdesigner depotswissmissadaptivepath52 weeks of uxSmashing Magazinealistapart

בלוגים בעבריתעיצוב שמישדיזיינר מול המכונהלחצתי, עכשיו מה?UX (Re)viewפשוט שימושי

השראהכמו בכל עבודה יצירתית לפעמים אנחנו נתקעים בחסם יצירתיות וחשוב לדעת איך להתמודד איתו. הפתרון שלי הוא לגלוש במקומות מלאי השראה כמו האתרים הבאים:inspire me nowfubizffffoundnotcotthe FWAdesign snips

כלים שחשוב להכירברשימה הבאה תוכלו למצוא את הכלים שמשמשים אותי בעבודה היום יומית שלי בפרויקטים שונים. אין צורך להבין את כולם בבת אחת אבל כדאי שתדעו במה מדובר ומתי כדאי להתחיל ולהשתמש בכל כלי.

 • google analytics – יש המון כלים לdata mining אבל אין ספק שאחד הכלים הנפוצים ביותר הוא הכלי של google, ולכן אני משתמש בו בתדירות גבוהה. כדי לעשות זאת נכון צריך להבין את המונחים וחלוקת המידע הפנימי. לא מסובך ומאוד חשוב לדעת.
 • google trends – יש חברות שמכל מיני סיבות משתמשות דווקא ב google trends ולכן כדאי להכיר גם אותו.
 • crazy egg – כלי מעולה לבדיקות שימוש מהירות ופשוטות. מאוד יעיל כאשר אוספים מידע על אתר קיים בשלב המחקר.
 • UX find – מנוע חיפוש לעולם המונחים שלנו.
 • slideshare – מדובר אמנם באתר שמאפשר להעלות מצגות ולשתפן אבל מבחינתי זהו מאגר עצום של מצגות מעניינות מהתחום. מומלץ מאוד – במיוחד כאשר עובדים על מצגות דומות ורוצים לקבל נקודת מבט שונה.
 • 960 grid – למי שרוצה לעבוד נכון ולסגל לעצמו גרידים מסודרים. תוכלו למצוא שם גריד כמעט לכל תוכנת שרטוט/עיצוב/אפיון להורדה.
 • RSS Reader – ללא RSS reader (או תוכנה דומה) לא יהיה לכם סיכוי לסדר את כמות המידע שמגיע יום יום מהבלוגים והאתרים אליהם אתם מנויים. אני ממליץ על google reader אבל זאת רק הבחירה שלי.

ספרים שיעיפו לכם את הגגיש לא מעט ספרים בעולם ה UX ואני בטוח שאתם (כמוני) רוצים לקרוא את כולם. לצערי אין לי את הזמן לקרוא את כולם, ואני מניח שגם לכם, כך שאני אתמקד בלדבר על אותם הספרים שיתנו לכם את הערך הגדול ביותר:

ספרי בסיס:

Homepage Usability

Homepage Usability
כאשר קיבלתי לידי את הספר הזה עדיין לא הייתי בטוח מהי שימושיות, הבנתם נכון מדובר בספר הראשון שלי. הספר מדגים עקרונות בסיסיים של שימושיות על גבי 50 עמודי בית של אתרים גדולים ומכובדים (ובעיקר מדבר על הטעויות שלהם). הסתכלתי לא מזמן על הספר וגיליתי שלמרות שכבר עברו לא מעט שנים מאז שנכתב הוא עדיין רלוונטי ללא מעט אתרים (במיוחד בארץ). רבות נכתב על הספר ועל מחברו Jakob Nielsen המהולל (שאגב מוציא בקרוב ספר על EYETRACKING) וקראתי לא מעט תגובות אוהדות והרבה מאוד תגובות עוקצניות אבל בשורה התחתונה כמעט כל מי שעובד בתחום קרא את הספר לפחות פעם אחת. וכדאי שגם אתם.

Site-Seeing: A Visual Approach to Web Usability

Site-Seeing: A Visual Approach to Web Usability
הספר של Luke Wroblewski מאוד דומה בגישתו לשספרו של Jakob Nielsen אך בנוסף ללהצביע על טעויות באתרים אחריםLuke מראה לנו גם פתרונות לאותן טעויות. הספר מהווה חוויה מתקנת ומשלימה לספרו של Jakob Nielsen ומאוד מומלץ לקרוא אותו מיד אחרי. אמנם חשוב לדעת לזהות בעיות בממקש קיים אך חשוב עוד יותר לדעת איך לפתור אותן ובספר זה תוכלו לקבל את עקרונות הבסיס בכל הקשור לתהליכי עבודה וגישה נכונה לפתור בעיות שימושיות.

Don't Make Me Think

Don’t Make Me Think
ספר עתיק (במונחים אינטרנטיים) שנכתב על ידי Steve Krug ובכל זאת מומלץ מאוד. הספר מיועד למאפיינים מתחילים או לבעלי אתרים שרוצים להיות בטוחים שהאתר שלהם יהיה שמיש למשתמש הממוצע (ומתחת). הספר מלא בהומור ומאוד קל לקריאה. אני חושב שאם הייתי צריך לבחור נקודת התחלה להיכנס לתחום Don’t Make Me Think היא הנקודה. הוא אמנם לא מכיל המון מידע חשוב בנוגע לעולם השימושיות אבל מכסה כמעט את כל מה שצריך לדעת כדי להיכנס לעולם.

Emotional Design: Why We Love (or Hate) Everyday Things

Emotional Design: Why We Love (or Hate) Everyday Things
אנחנו תמיד נרצה שהמשתמשים שלנו יתאהבו במוצר אותו אפיינו וכדי לעשות זאת אנחנו צריכים להבין את הדינמיקה שבין צרכן למוצר. הספר של Donald Norman מתעסק באותה שאלה בדיוק – “למה אנשים אוהבים מוצרים מסוימים ושונאים אחרים?”. מסיבות פיזיולוגיות ועד תת הכרתיות הספר מסביר לנו על ידי מחקר של מחקרים לדוגמה מהי הדרך הטובה ביותר לעורר רגש אצל קהל המשתמשים. הספר אמנם לא מדבר על עולם האינטרנט אבל בהחלט חשוב לכל מעצב באשר הוא.

The Elements of User Experience

The Elements of User Experience
ספר קצר וברור על עולם האפיון שנכתב על ידי Jesse James Garrett. הספר מתאר בצורה מתודולוגית את הדרך הטובה ביותר לגשת לפרויקט אינטרנט משלב הקונספט ועד הפורוטוטייפינג ומסביר את המטרות וההגיון בכל שלב. תענוג לקריאה. סטייל הכתיבה המעניינת של גארט והשילוב של עצות פרקטיות הופכים את הספר הקצר הזה לקריאת חובה.

About Face 3

About Face 3
התנ”ך של עולם האפיון. Alan Cooper וחבריו – Robert Reimann ו- David Cronin כתבו את הספר שנחשב ללחם ומים של המאפיינים בעולם. מדובר בספר גדול ומקיף שמעניק כלים חשובים בעיצוב מערכות דיסקטופ, ווב וסלולר. הספר מלמד עקרונות בסייסים ומתקדמים מעולם חווית המשתמש והכל לפי הגישה של חברת cooper כמובן. אני זוכר שבזמנו היה לי מאוד קשה לסיים לקרוא אותו (הוא ממש ארוך) אבל היה שווה כל רגע. זהו לא ספר שקוראים ושמים על המדף והוא כלי עבודה יעיל לכל מי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום ובכלל.

ספרי קריאה למתקדמים:

Designing for the Digital Age: How to Create Human-Centered Products and Services

Designing for the Digital Age: How to Create Human-Centered Products and Services
ספר נוסף מבית היוצר של cooper. ספר זה הוא עדכני יותר וכולל בתוכו שיטות עבודה מעודכנות בכל הקשור לביצוע נכון של ראיונות משתמשים, עיבוד מידע, גיבוש פרסונות, ניהול נכון של צוותי אפיון ועיצוב והעברה העיצוב לפיתוח. הספר מעניין ומתאים למאפיינים מנוסים.

Designing for Interaction: Creating Innovative Applications and Devices

Designing for Interaction: Creating Innovative Applications and Devices
אני מאוד אוהב את Dan Saffer והסיבה שאני אוהב אותו היא הספר הזה. Dan שהיה אחד ממנהלי חברת Adaptive Path וכיום המייסד של חברת KICKER STUDIO הוא כותב מוכשר ומעניין שלא חושש לדבר על הטעויות שלו בתור איש מקצוע כדי ללמד את הקוראים בצורה הטובה ביותר.הרקע שלו האקדמי והמקצועי שלו הופכים את הספר לדרך מעולה להתחיל להיכנס לעולם האפיון לכל מי שנמצא בתפקידים משיקים – מנהלי פרויקטים, מעצבים גרפים, מנתחי מערכות ומנהלי מוצר. הספר ממולץ למאפיינים מתחילים אבל יכול להעניק המון גם למנוסים שבינינו.

Subject to Change

Subject to Change
כשחברת adaptive path כותבת ספר אני קורא אותו והאמת שכדאי גם לכם. הספר שנכתב על ידי צמרת החברה מגולל שלל של דוגמאות, מסקנות ואסטרטגיות מתהליכי העבודה שלהם. קצר אבל מכיל בתוכו המון רעיונות חזקים (“המוצר הוא לא המטרה. מוצר מצליח הוא כזה ששם דגש על החוויה”). אם היו לי ילדים זה היה הספר שהייתי מקריא להם לפני השינה. חובה בכל בית.

Mental Models

Mental Models
Indi Young היא חוקרת וכותבת מוכשרת (ובין השאר עובדת ב- adaptive path) והיא כתבה ספר שעוזר לכל מי שרוצה לקבל כלים שיעזרו לו להבין את תנהגות משתמשים בצורה טובה יותר. בספר תוכלו לקרוא על: תהליכי גיוס מרואיינים, תהליך הראיון, איסוף מידע, יצירת פרסונות והחלק החשוב ביותר – שימוש נכון בפרסונות שיצרנו. ספר מרתק ומרשים ויזואלית (אפילו קומיקס תמצאו שם).

The Back of the Napkin: Solving Problems and Selling Ideas with Pictures

The Back of the Napkin: Solving Problems and Selling Ideas with Pictures
כשסיפרתי לעוזי (ממייסדי נטקראפט) על הספר הזה הוא מיד שלל אותו, מה שלא עצר בעדו לקנות אותו שבועיים לאחר מכן בניו יורק ולהגיד לי שזה ספר מצוין ושיש לי יומיים לקרוא אותו (תודה עוזי). Dan Roam , מחבר הספר, הוא יועץ ומרצה לניהול ותהליכי חשיבה. בספר הוא מראה לנו איך אפשר לפתור בעיות מסובכות על ידי ציורים פשוטים. הספר חכם מאוד ומרכז בתוכו לא מעט עצות שימושיות שכדאי לאמץ לתהליכי העבודה שלנו. עד היום אני מצטער שעוזי לא קנה לי עותק.

The Laws of Simplicity

The Laws of Simplicity
פשטות הפכה לדרישה בסיסית מכל פרויקט. אבל איך באמת עושים משהו פשוט? John Maeda עונה על שאלה זו בספר המדהים הזה. על יד הבחנה בהרגלים יום יומיים פשוטים ובתהליכי עבודה מורכבים John מצליח לזקק 10 חוקים שעזרו לי בהתנהלות המקצועית שלי. את החוקים הוא הוא פורס על בדיוק 100 עמודים כי חשוב לשמור על הפשטות.

אני יודע כמה זה קשה להתחיל ולקרוא כל כך הרבה ספרים, אז הכנו לכם את רשימת הספרים לקריאה לתלייה על המקרר (או על כל מקום אחר בזה אני לא מתערב) כך שתוכלו לקרוא ולסמן. לשמירת התמונה.

סרטונים
פה העבודה שלי קלה. בפוסט הזה של Smashing Magazine. עשו עבודה מעולה בקיבוץ יחד של סרטונים מעניינים. אני מצרף את ההרצאה הראשונה בסדרה של Jesse James Garrett ב UX Week 2009, פשוט לפנות זמן ולהנות.

פוסטים קודמים שלי
למי שמעוניין לקרוא דברים נוספים שכתבתי בנושא מוזמן להתסכל בפוסטים הבאים:

זהו. מקווה שהצלחתי לעזור. יש למישהו משהו להוסיף לרשימה? (בשביל זה יש תגובות)33 תגובות לפוסט ”צעדים ראשונים בעולם ה- User Experience“

 1. אין ספק שזה הפוסט שמכיל את הכי הרבה מידע על התחום שנתקלתי בו.

  כל הכבוד, מאוד מעניין ומחכים, ואני מבטיח (לנסות לפחות :) ) לעבור על כל המקורות האלה ולהישאר מעודכן.

  כמו בתחום שלנו (קידום אתרים) יש מקורות שחייבים להיות מחוברים אליהם כמו עם שאלטר כדי תמיד לקבל השראה, לדעת מה מתחדש בתחום, מה הולך להיות בעתיד.

  אין ספק שבתחומי אינטרנט רבים הדרך היחידה להפוך מקצוען ומומחה היא על ידי עבודה קשה כמובן, אבל עוד יותר על ידי התחברות לקהילה של התחום. תמיד לשמור על אוזן קשובה

  תודה רבה על הפוסט
  צוות דוראן

 2. פוסט מעולה!!!

 3. תודה. תודה. תודה.

 4. מעולה מעולה!

  אני מוסיף גם
  http://www.acm.org/

 5. פוסט פשוט מעולה!

 6. תודה, לא הכרתי חלק מהבלוגים האלה.

  עוד בלוגים בעברית בנושא:
  http://www.uex.co.il
  http://www.usabilitytalking.co.il
  http://www.blogs.microsoft.co.il/blogs/ui
  http://www.uxtasy.wordpress.co.il (טוב, לפחות שמתי את עצמי אחרון).

 7. אחלה, תודה רבה
  ובלי קשר, למה אי אפשר נקודה בשם, בשדה של השארת תגובה?

 8. מדהים ! תזכה למצוות :-)

 9. מי שמעוניין, יש לי עותק חדש לחלוטין של Don’t Make Me Think (עדיין באריזה של אמזון),
  יחסוך לכם לחכות למשלוח (:
  אפשר לפנות אליי במייל chen.c.tai@gmail.com

 10. אני הייתי מוסיף לרשימת הכלים גם את Google Website Optimizer
  כלי נהדר לבחינת מספר תצורות למשתמש.

 11. פוסט מעולה ומקיף! כל הכבוד.

 12. תודה על הפוסט, אם הבנתי נכון ה google reader, כבר לא קיים. יש המלצות אחרות לשמירת לינקים וRss ?

 13. אני מסכים איתכם שבשביל להצליח צריך לעבוד קשה ותמיד להישאר מעודכנים כי כל הזמן הטכנולגיה בצעד אחד מעל כולנו!
  תודה רבה על הפוסט המעולה הזה

 14. פוסט מעולה..
  ונכון האמת היא לגבי הגוגל ראדר רחלי זה לא קיים היום (:

 15. אם יש מישהו שמבין בעולם העיצוב זה אתם, כיף לקרוא ותמיד נחמד להמליץ על הבלוג שלכם!

 16. תודה רבה על הכלים המעולים שהצגתם בפוסט, תענוג לקרוא!

 17. אחלה פוסט
  תודה מצוות nextsite חג שמח (:

 18. כלים מעולים תודה על המאמר המושקע!

 19. מאמר לקידום אתרים מושקע מובן ומעניין
  תודה רבה!

  אלי סאסי קידום אתרים

 20. מעולה!
  ממש רואים שהשקעת לכתוב את זה!

 21. ממש מעניין נהניתי מאד לקרוא את הבלוג, הוא נתן לי כמה טיפים !
  תודה רבה מצוות קורגנה קידום אתרים

 22. ממש נהניתי לקרוא את הבלוג, נתן לי כמה טיפים.
  תודה רבה מצוות קורנגה קידום אתרים!

 23. טיפים שאנחנו ניקח איתנו תודה

 24. נהנתי מאוד לקרוא את הפוסט, מידע מצויין ושימושי – תודה רבה! :)

 25. ואו, תודה רבה על ההשקעה – בהחלט מאגר מצויין של מידע שימושי!

 26. ואוו מושקע !
  תודה רבה על האינפורמציה מאוד שימושי ! :)

 27. ממש מושקע כל הכבוד!!

 28. כל הכבוד על ההשקעה! ממש מושקע!

 29. תודה רבה, פוסט מצויין!

 30. מאמר מצויין! מידע מעמיק ובהחלט שימושי לקורא.

 31. Very Great

 32. תודה רבה נהניתי לקרוא

  מאת יוסי אימרגוט
 33. אחלה פוסט, מידע שימושי מאוד

לכתוב תגובה

(חובה לפחות לרשום שם!!!)

(...אף אחד לא יראה את זה)

(תפרסם/י את עצמך! שידעו מאיפה את/ה!)