הבלוג פרי מוחם הקודח של אנשי נטקראפט
על שימושיות, עיצוב, טכנולוגיה וכל הדברים המעניינים באמת

כנס טלדן 2010

10 במאי 2010 מאת

בכנס טלדן האחרון הצגתי ביחד עם ד"ר אתי יערי (אוניברסיטת בר-אילן) הרצאה משותפת בנושא eyetracking. במהלכה חשפנו חלק ממסקנות המחקר שערכנו בשיתוף עם אוניברסיטת בר-אילן בנושא "חווית השימוש באתר המידע wikipedia".

הכנס היה מעניין ועמוס במגוון הרצאות ואנשי מפתח מתחום מערכות המידע בישראל. הכל כמובן במלון הילטון תל-אביב המרשים (בעיקר בגלל הנוף לים שהקשה מאוד את החזרה למשרד).

במסגרת ההרצאה שמחנו לחשוף חלק קטן מהמחקר המשותף שנעשה ביחד עם המחלקה ללימודי מידע באוניברסיטת בר-אילן. מטרת המחקר היתה להבין טוב יותר את חויית השימוש באתר wikipedia. באחת מן הבדיקות שנעשו רצינו לקבל תשובה לשאלה עד כמה הנבדקים שמים לב לתווית הקהילה המעידה כי הערך שבו הם צופים דורש שיכתוב. כלומר מכיל בין השאר טעויות ואי דיוקים.

לשם הבדיקה בחרנו עמוד עם טעויות רציניות במיוחד כך שתווית הקהילה התנוססה בראשו. העמוד הנבחר היה "התקף לב" (טפו טפו טפו).
דוגמה לתווית המדוברת:

כדי שהנבדקים יגיעו לאותו העמוד מבלי שנבקש זאת במפורש (מה שהיה פוגע בתוצאות הבדיקה) ביקשנו מהם למצוא עבורנו כמה תסמינים להתקף לב. העמוד הפותח בבדיקה היה מנוע החיפוש גוגל כך שלא עבר הרבה זמן עד שרוב הנבדקים הגיעו לעמוד שבחרנו מבעוד מועד באתר wilipedia.

במפת החום הבאה ניתן לראות בבירור את ההתעלמות המוחלטת של הנבדקים מאזור התווית.

בהקלטה מייצגת של אחת הנבדקות ניתן לראות בבירור את מבט עיניה מהרגע בו נטען העמוד ועד לרגע בו מצאה את המידע שחיפשה. ללא מעבר על אזור התווית:

ההרצאה והמחקר היו חוויות מאוד מהנות עבורי. בעתיד אני מבטיח שנחשוף מחקרים מעניינים ושלמים.2 תגובות לפוסט ”כנס טלדן 2010“

  1. מאוד מעניין(הדיוק של הtobii מדהים אותי כל פעם מחדש),

    אני מאשים במחדל גם את המשתמש וגם את המעצב.
    מצד אחד המשתמש תמיד סומך על כל מידע שמופיע באינטרנט בכלל ובויקיפדיה בפרט. אני בעצמי מודה שלמרות שלעתים קרובות מדי אני מוצא אי דיוקים בויקיפדיה, אני נוהג להעזר בה בשעת הצורך.

    מצד שני העיצוב של התוית עצמה אינו ממש מושך את הקשב. עבודת עיצוב של 2 דקות הייתה יכולה
    לחולל פלאים.

  2. נשמע מאוד מעניין!

לכתוב תגובה

(חובה לפחות לרשום שם!!!)

(...אף אחד לא יראה את זה)

(תפרסם/י את עצמך! שידעו מאיפה את/ה!)