הבלוג פרי מוחם הקודח של אנשי נטקראפט
על שימושיות, עיצוב, טכנולוגיה וכל הדברים המעניינים באמת

windows phone 7 series

באוקטובר הקרוב אמורים לצאת לשוק המכשירים הסלולאריים הראשונים מסדרת מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט – Windows Phone 7 Series. המיתוג של מיקרוסופט מוכר לנו מערכת הפעלה חדשה אך מדובר למעשה בדור הבא של המערכת הוותיקה Windows Mobile, שהושקה לראשונה בשנת 2000 תחת השם Pocket PC 2000 ועברה במשך השנים הרבה תהפוכות ושינויי שם ומין (היא נולדה כמערכת הפעלה למחשבי כף-יד ולא לטלפונים ניידים). מעניין שלצד הניסיון הברור למנף את הגרסא הזו כמערכת חדשה ונפרדת מקודמותיה, מיקרוסופט שומרת על המספר הסידורי 7, מה שיוצר המשכיות ברורה עם הגרסה הקיימת. ואולי זה גם ניסיון לנצל את ההצלחה של Windows 7 הפופולרית. רצינו לבדוק האם מדובר בבשורה חדשה בעולם חווית המשתמש או בעוד טריק שיווקי של מיקורוספט.

שינוי הכיוון

המערכת החדשה מביאה איתה חוויית משתמש שונה בתכלית ממה שראינו ממיקרוסופט הניידת עד כה, חווייה שמתחברת לקו הצעיר והמודרני של אפל ואנדרואיד, ומתרחקת מהגישה הפרגמטית והיבשה של הבלאקברי (אנחנו מקווים שקראתם את הפוסט המצוין של ענבל על אפיון לבלאקברי) ושל הגרסאות הקודמות של windows mobile.

השינוי הזה תופס את העין כבר מהמבט הראשון במכשיר. תשוו בעצמכם בין מסכי הפתיחה של Windows Mobile 6 (מימין) Windows Phone 7 Series (להלן WP7S):

Windows Phone 7 Series

בעוד שהגרסאות הקודמות של המערכת התאפיינו ברשימות טקסטואליות ובניסיון להציג מסכים הסוקרים מידע רב, ובכך היוו חלק מהגישה הפרגמטית המזוהה עם מיקרוסופט, המערכת החדשה הולכת על אייקונים גדולים, הצגה גדולה וצבעונית של פריטי המידע השונים, ועל הדגשת החווייתיות לעומת הפונקציונאליות.

ה- HUBS

במערכת החדשה כל היישומים המובְנים של מערכת ההפעלה מסודרים סביב שישה נושאים מרכזיים ודינמים הנקראים HUBS. כל חווית המשתמש בעצם בנויה סביב הקונספט הזה שאמור להרים או להפיל את כל המהלך הזה מבחינת מיקרוסופט. נספר לכם קצת על ה HUBS:

· אנשים. נושא זה מרכז את היישומים שקשורים במהותם לאנשי הקשר שלנו. למעשה הוא ממשיך את המסורת של מיקרוסופט לאינטגרציה של מידע ממקורות שונים, וכפי שהאוטלוק ידע להתחבר למסנג’ר ולהראות לנו האם שולח המייל מחובר כרגע, כך גם כאן, מתקיימת הצלבת מידע בין ספרי הכתובות של הטלפון, של האימייל, של הפייסבוק, Windows Live ובעתיד ישולב כנראה גם טוויטר ואולי רשתות חברתיות נוספות. כשחושבים על זה, זה באמת הגיוני שנבחר באיש קשר ולאחר מכן בצורת ההתקשרות מולו, בהשוואה לדרך הנפוצה היום – שבוחרים קודם את אמצעי ההתקשרות, ולאחר מכן את איש הקשר.

· מוסיקה ווידאו. בדיוק כפי שהאייפון משתמש בממשק של האייפוד לטיפול בקבצי מולטימדיה, אפשר להגיד ש-WP7S מכיל בתוכו נגן Zune שאחראי על המוסיקה והוידאו, וגם על החיבור לפודקאסטים ולרדיו. לבסוף, מכאן נוכל לצאת אל החנות המקוונת הייעודית, בה נוכל לרכוש תכני מולטימדיה לצפייה במכשיר.

· חלק המשחקים משמש כשער לעולם ה-Xbox Live. האוואטר שלך מ-Xbox יעקוב אחריך אל המכשיר, ונוכל לראות גם חדשות מעולם הגיימינג, הזמנות למשחקים מאנשים אחרים המשתמשים בפלטפורמה זו, וכמובן את אוסף המשחקים שלנו.

· אופיס. מערכת ההפעלה מכילה את הגרסאות הניידות של וורד, אקסל ופאורפוינט. בנוסף, המכשיר ידע להתחבר ל-Sharepoint, וחלק חשוב מוקצה לתוכנת OneNote שנועדה להחליף את הפתקים הקטנים שאנחנו כל הזמן רושמים לעצמו בצד, ושכה חסרים לנו דווקא בטלפונים הסלולריים. כל קבוצת היישומים הזאת תהנה מחיבור מובנה אל ה-Skydrive (שירות האחסון והגיבוי המקוון של מיקרוסופט), מה שיאפשר לנו להמשיך את העבודה על המסמכים שלנו בצורה חלקה מכל מקום, מבלי שנצטרך לדאוג להעברתם ממכשיר למכשיר.

· תמונות. תחת חלק זה יאוגדו כל התמונות ששמנו “בענן” – התמונות שלנו מפייסבוק, פליקר, סמאגמאג וכל שירות אחר שמיקרוסופט תבחר להתחבר אליו. וכמובן שלכאן מגיעות גם התמונות שצילמנו באמצעות המכשיר עצמו.

· שוק היישומים הוא ה-appstore של WP7S, ובנוסף ליישומי צד שלישי נוכל לרכוש בו גם תכני מולטימדיה ומשחקים. אגב, כל היישומים המופיעים שם יצטרכו לעבור אישור מראש של מיקרוסופט, בדיוק כפי שפועלת אפל.

windows phone 7 series games hub

כאמור, ששת ה-HUBS האלה מהווים את לב מערכת ההפעלה, ומכיוון שיש להם קומבינות עם מיקרוסופט, יש להם גם יתרונות מסוימים על פני יישומי צד שלישי. בפרט, הם היחידים שיוכלו לפעול במצב multi-tasking אחד עם השני. למרות שריבוי משימות תמיד היווה את אחד היתרונות הבולטים של מערכות windows mobile לעומת המתחרות, דווקא תכונה זו מאוד קוצצה במערכת הנוכחית, ולא נוכל להשתמש בבת אחת בשתי אפליקציות שאינן חלק מה-HUBS. ייתכן שזה נעשה ע”מ לשפר את יציבות המערכת, ולקרב אותה ליציבותו של האייפון, בניגוד למערכת אנדרואיד שכן מאפשרת ריבוי משימות, וגם מתרסקת לעיתים קרובות יחסית. ובאופן אירוני, דווקא עכשיו אפל בוחרים להכניס את יכולות ה-multi-tasking לגרסה האחרונה של האייפון.

Hardware nazi

תכונה נוספת שמצביעה על כך שמיקרוסופט מעדיפים ללכת בעקבותיה של אפל לעומת גוגל היא דרישות המערכת כלפי יצרני המכשירים. בעוד שאנדרואיד מנסה לתמוך במגוון מכשירים בעלי תצורות מאוד שונות, הדרישות של WP7S הן די מחמירות. כל המכשירים חייבים לבוא עם מסך מגע קפסיטיבי (מגיב לאצבעות, לא מגיב ל-stylus) שיודע לזהות לפחות ארבע נקודות מגע במקביל, ומפרט הכפתורים הפיזיים של המכשירים מוגדר מראש: כפתור ההפעלה, כפתור המצלמה, כפתורי עוצמת הקול, והכפתורים “התחל”, “חזרה” ו”חיפוש”. זהו. היצרנים לא יוכלו לשים כפתורים נוספים, אפילו לא כפתורי חיוג וניתוק. לראייה, לאחרונה מיקרוסופט הודיעו ש-HD2, המכשיר המצוין של חברת HTC שרץ כרגע על windows mobile 6.5, לא יוכל לפעול על WP7S מכיון שיש לו שני כפתורים יותר מדי – חיוג וניתוק. ממש חוצפה מצידה של HTC, לא? היוצא המשמעותי מאוד מהכלל הזה הוא מקלדות פיזיות. כמובן שהיצרנים רשאים לשלב מקלדות פיזיות במכשיר, אבל נצטרך לחיות עם שתי מגבלות כואבות: א’, המקלדת תשמש להקלדה בלבד ולא תשלוט על פונקציות נוספות של המכשיר (כמו חיוג מהיר, שליטה במשחקים וביישומים או אפילו ניווט בתפריטים), וב’ – פתיחת המקלדת הפיזית תגרום להסתרה אוטומטית של המקלדת הוירטואלית. באותם מכשירים בהם המקלדת הפיזית מופעלת תמידית (ולא נפתחת, מחליקה, קופצת, מסתובבת או מופיעה יש מאין), המקלדת הוירטואלית לא תוצג לעולם.

ממשק המשתמש

מבחינת הממשק הגראפי WP7S מציעה שתי תצוגות שלא הכרנו לפני כן:

תצוגת הפאנורמה בעצם מאגדת כמה תצוגות שונות של תוכן שיש לו נושא מרכזי כלשהו. למשל, אילו אוטלוק הייתה מוצגת בדרך זו, אז הנושא המרכזי היה אולי Outlook, והחלקים השונים היו מתחלקים לאנשי קשר, יומן, הודעות דוא”ל ומטלות – למעשה ארבעת החוצצים הקיימים כיום באוטלוק. דוגמא אמיתית לשימוש בתצוגה זו היא אותם Hubs שתיארנו לפני כן, ותמונת האבּ המשחקים למעלה מראה כיצד הפנורמה שלו מחולקת לקטגוריות השונות המרכיבות את ההאב.

תצוגת Pivot דומה לפאנורמה, אלא שכאן מדובר בתצוגה אחידה, שמתחברת לבסיס נתונים כלשהו, ומאפשרת למשתמש לדפדף בין פריט לפריט. תצוגה זו מכוונת למידע שבו כל פריט מוצג בצורת דף או כרטיס, ולכן הגיוני יותר שהדפדפוף יתבצע בצורה אופקית ולא בגלילה אנכית. כאן כל הדפים מציגים מידע בעל מבנה זהה, והמידע נמשך מבסיס הנתונים – זאת להבדיל מתצוגת הפאנורמה שבה כל חלק יכול להיות בעל מבנה שונה, וכל החלקים נבנים מראש ע”י המפתח. לבדוגמא למטה תצוגת Pivot משמשת אפליקציה שמציגה את מזג האויר בערים שונות בעולם, והדפדוף האופקי עובר בין עיר לעיר.

Windows Phone 7 Series Pivot Control

רכיב חדש נוסף במערכת נקרא Tile (“אריח”). האריחים מרצפים את מסך הפתיחה של המכשיר (בתמונה בתחילת הפוסט), ובעצם מדובר בבלוקים גדולים וצבעוניים שממלאים שלושה תפקידים חשובים. קודם כל, הם מקבילים לקיצורי הדרך שאנחנו רגילים לראות על שולחן העבודה שלנו. אפשר לקחת את אחד היישומים שהתקנו על המחשב, ולהקצות לו אריח במסך הפתיחה. התפקיד השני הוא לספק חיוויים ולהעביר מידע, שכן בשונה מקיצורי הדרך הרגילים, האריחים גם שואבים מידע מהיישום או האתר הרלוונטיים ומציגים אותו על במסך הפתיחה. לדוגמא, אריח שמחובר לפרופיל שלנו בפייסבוק יכול להציג את מספר העדכונים שהתקבלו, ואריח המוביל לתיבת הדואר הנכנס יראה את מספר ההודעות החדשות. התפקיד השלישי, שבגללו מיקרוסופט הלכה על האריחים ולא הסתפקה במשהו יותר מוכר, הוא להיות יפים ונוצצים ולהעביר את מסר החווייתיות והמגניבות.

עקרונות אפיון ממשקים ל-Windows Phone 7 Series – על קצה המזלג

איש מקצוע שבא לאפיין אפליקציה ל-WP7S צריך לזכור שלמערכת החדשה יש מאפיינים ייחודיים חדשים גם בהיבט הלוגי וגם בהיבט הויזואלי-מימושי.

בהיבט הלוגי, כאמור, המערכת מחפשת את הצד המגניב, ויישום פונקציונאלי יבש כבר לא ישתלב עם חוויית המשתמש המחודשת. הפונקציונאליות צריכה להיות מגובה ע”י ה-wow, שבעבר זה לא היה משהו שהיינו שומעים הרבה בהקשר של מיקרוסופט. ובניגוד לגרסאות הקודמות, עכשיו יהיה הרבה יותר קשה להפיץ אפליקציה שלא תואמת את הנחיות המפלגה, מאחר וכל מה שעולה לשוק היישומים חייב לעבור אישור מקדים שלהם.

נקודה נוספת שמתחברת לזה היא האינטגרציה המובנית עם שירותי Windows Live – בדומה לאיך שמכשיר האנדרואיד שלך קשור בטבורו לחשבון הג’ימייל, כאן המערכת מחוברת לחשבון ה-Live. זו אחת מנקודות המכירה החזקות ביותר של מיקרוסופט בשיווק המערכת, ומאפיין שרוצה לשחק על זה ולנצל את הקשר הזה באופן מיטבי ירצה לרכוש התמצאות טובה בעולם השירותים המקוונים של מיקרוסופט. גילוי נאות: הפסקה האחרונה נכתבה עבור אלו מכם שחיפשו סיבה טובה לדרוש מהבוס שיקנה Xbox למשרד.

מהבחינה המימושית, קיימים מסמכים מאוד מפורטים של מיקרוסופט, שעוברים בצורה מסודרת על כל הפקדים והאפשרויות ומגדירים כיצד מומלץ להשתמש בכל דבר ודבר – החל בגדלים המדויקים של הכפתורים הגרפיים ושל אזורי הרגישות שלהם (טיפ: אזורי הרגישות גדולים יותר מהכפתור הויזואלי), וכלה בדברים כמו הבדלי מהירויות הגלילה בין כותרת הפנורמה, כותרות החלקים הפנימיים שלה, הטקסט, ותמונת הרקע שלה.

Windows Phone 7 Series Marketplace

לסיכום, מיקרוסופט משדרת שאנחנו נמצאים בפתחו של עידן חדש ושהיא מתכוונת להגביר מאוד את הנוכחות שלה בשוק הסלולרי (כיום כ-15% משוק הסמארטפונים בארה”ב רצים על windows mobile למיניו, והנתון נמצא בירידה מתמדת). כרגע המערכת באמת נראית מאוד מבטיחה. אייפון קילר זה לא, אבל נקווה שזה גם לא קין. להזכירכם, “העידן החדש” הקודם של החברה בשוק הזה נמשך שישה שבועות בדיוק – שזה פרק הזמן שעבר בין השקת טלפון ה”קין” שלהם, להפסקת ייצורו, בעקבות מכירות אומללות ביותר. כמה אומללות? מיקרוסופט “לא אישרה ולא הפריכה” את השמועה לפיה נמכרו 500 מכשירים. סך הכל. בשישה שבועות. וזה עלה להם רק כמה שנות פיתוח ומיליארד אחד של דולרי ארה”ב.9 תגובות לפוסט ”Windows Phone 7 – אנחנו מחכים לך“

 1. אחלה פוסט, סקירה מעולה ומקיפה, תודה רבה.
  מקווה בשביל מיקרוסופט שהפעם הם באמת יציגו חידוש מרענן, כזה שיחזיר להם אפילו בקצת את תהילת העבר. אחרי הכל, יש להם תחרות קשה בשוק הסלולאר, מה שכמובן מעולה לנו, הצרכנים. מקווה שיהיה מעניין.

 2. אני חושב שהדרישות המחמירות של מיקרוסופט הם הכרחיות לצורך העברת חווית המשתמש באופן אחיד לכולם כמו האייפון.

  אנדרויד יכול לרוץ על מגוון מטורף של מכשירים, אבל זה בדיוק מה שמונע מהמערכת לספק חווית משתמש אחידה וזהה בכל מכשיר. לעומת זאת בכל אייפון שלא תשתמש תמיד תקבל את אותה חווית משתמש וזה מה שהפך אותו לכזה מוצלח. עצם העובדה שלא צריך לשאול את השאלה “מה זה יתקע לי אם אני קונה את המכשיר הזה או הזה?” מעצימה את המוצר.

 3. שמח שהחלטתם לכתוב על זה, זה באמת נושא מעניין. אתם באמת מאמינים שכדאי לנו להתכונן למערכת החדשה בתור אנשי מקצוע?

 4. האמת,
  אין לי כוח אפילו לרשום משהו לא ראוי על מיקרוסופט. אני אתמקד במתחרה העיקרי, הכוכב העולה, “אנדרויד”.
  אלא אם כן אתה עובד של מיקרוסופט, אין שום סיבה להעדיף את מיקרוסופט על פני אנדרויד.
  חסר לי קצת בסקירה מידע לגבי הזרימה של האינטראקציה.

 5. עומר, תודה! אני לא מאמין שמעמדה של מיקרוסופט הולך לחזור למה שהוא היה לפני עשור – בשביל זה הם צריכים להוציא משהו מהפכני באמת, משהו שובר שיוויון. הם מנסים לעשות את זה די מזמן, ומציגים כל חידוש שלהם בצורה כזאת, אבל זה ממש לא מצליח להם.

  אביעד, צודק. זה בכלל tradeoff מעניין, במיוחד כשבוחנים אותו על פלטפורמה יותר גמישה, כמו מחשבי שולחן. שם לדעתי העולם כן הולך לכיוון התמיכה הרחבה ביותר, אם אפילו אפל, שכל עוצמתה נובעת ממערכות תפורות וסגורות, מאפשרת כעת להתקין את מערכות ההפעלה החדשות על מחשביים חיצוניים.

  גיא, נראה לי שכן :). זה לא ה-Kin. כאן מיקרוסופט משתפת פעולה עם היצרנים הגדולים בעולם, ובשיתוף איתם היא יכולה להוציא את המכשירים לשוק במחירים סבירים וללחוץ על הספקים לשווק אותם “בכוח”.

  אסף, יש לה יתרונות וחסרונות, גם לעומת האנדרואיד. כשהיה לי טלפון שרץ על Windows Mobile 6, היו לו כמה יכולות ממשקיות שמאוד חסרו לי אחר-כך באנדרואיד, למשל היכולת לפעול על החיוויים בשורת הסטטוס (הם לא היו לתצוגה בלבד, אלא יותר קרובים לאייקונים ב-system tray). אני משער שאתה לא מחובר מאוד לעולם Windows Live, וכן מחובר לעולם שירותי גוגל. אבל יש לא מעט משתמשים שעולמם המקוון סובב סביב מיקרוסופט, והטלפון החדש אמור להשתלב בעולם הזה בצורה מאוד חלקה ולספק הרבה ערך מוסף.
  למה אתה מתכוון בזרימה של האינטראקציה?

  מאת ויטלי מיז'יריצקי
 6. הי ויטלי תודה על ההסבר, באמת אני לא מחובר לחלוטין לעולם המקוון של מיקרוסופט ואולי יש איזשהו ערך מוסף.
  אולם, אצל גוגל זה חינם ונגיש יותר, לכן אני מכיר את זה יותר.
  בנוגע לזרימה של אינטראקציה, הכוונה היא למשל המעבר בין תצוגות שונות, גם ויזואלי וגם רעיוני.
  למשל, אני אתייחס למצב של יצירת שיחה וקבלת שיחה
  מה תגרום לחיצה על איש קשר שנמצא ב contacts list
  א. אפשרויות חיוג
  ב. פרטי איש הקשר
  ג. אפשרויות שלא קשורות לחיוג
  ד. כיוצ”ב

  עוד שאלה בנושא, למשל שמתקשרים אלייך, איזה אפשרויות מוצגות כברירה ראשונית.
  א. לענות רגיל?
  ב. לענות ברמקול ?
  ג. להתעלם
  וכיוצ”ב.

  וכמובן תמונות מסך, שמראה את אופן סידור הכפתורים, הנ”ל יהיו מעניינים.

  אני מקווה שזה יותר מובן, אחרי הכל צריך לזכור שמדובר בטלפון

 7. הי אסף,

  כפי שרשום בתחילת הפוסט, המכשירים הראשונים אמורים לצאת לשוק באוקטובר השנה. בינתיים מעטים מאוד מחוץ למיקרוסופט זכו להתנסוּת עם המכשירים עצמם. המידע שבפוסט מגיע ממקורות שונים ברשת וממסמכי סטנדרטים של מיקרוסופט. לכן אנחנו לא יודעים לענות על השאלות שלך כרגע, אבל נשתדל לפרסם פוסט חדש ברגע שנצליח לשים את הידיים שלנו על אחד המכשירים.

  מאת ויטלי מיז'יריצקי
 8. שוק מערכות הפעלה הסלולריות גדל באופן לא הגיוני.
  הזכרתם את אייפון, אנדרויד, בלקבארי וחלונות מובייל.
  אבל מה עם bada, meego, symbian ? ובטח שכחתי עוד כמה..
  המצב הזה לא בריא למשתמשים ובטח שלא למפתחים (phonegap זה לא פתרון מספיק טוב).

 9. שמעתי שמיקרוסופט מאגנת סמינר חינם לכל המעוניין לפתח בWP7
  ידוע לכם מתי? איפה? ואיך נרשמים?

  תודה

לכתוב תגובה

(חובה לפחות לרשום שם!!!)

(...אף אחד לא יראה את זה)

(תפרסם/י את עצמך! שידעו מאיפה את/ה!)