הבלוג פרי מוחם הקודח של אנשי נטקראפט
על שימושיות, עיצוב, טכנולוגיה וכל הדברים המעניינים באמת

השאלה הנ”ל מופנית אליכם – משתמשי אינטרנט אקספלורר. אתם, שמתעקשים לגלוש בדפדפן שבנוי בטכנלוגיה שפותחה עוד כאשר ממציא פיירפוקס, בלייק רוס, היה צריך לזייף פתק מההורים בשביל להתחמק משיעור התעמלות. מישהו צריך להגיד את זה: הדפדפן שלכם פשוט לא מבין! לא את האינטרנט בכל אופן. וחבל, כי יש אנשים שרוצים לבנות בשבילכם אתרים מגניבים ומורכבים שהדפדפן הגריאטרי שלכם פשוט לא יסבול.

הפוסט הזה נכתב בתקווה לסייע לשתי מטרות. הראשונה היא לעשות לכם את החיים קלים יותר – לפחות בכל הקשור לגלישה באינטרנט. המטרה השנייה היא לשפר את האינטרנט בישראל באמצעותכם. אני ארחיב, הרעיון הוא שככל שאחוז המשתמשים בדפדפנים ”תואמי תקן“ (standard compliant) כמו פיירפוקס יגדל, המגמה תכריח את החברות בארץ לבנות את האתרים שלהם בצורה הנכונה, ותאפשר למעצבים ומפתחים לבנות אתרים טובים יותר – עבורכם. מה גם שחווית הגלישה בדפדפנים כדוגמת פיירפוקס משאירה את זו של אינטרנט אקספלורר מאחור, זאת בעיקר באמצעות תוספים שימושיים שכל אחד מהם מהווה סיבה מספקת לערוק לצד השני (הפוסט הבא שלי יעסוק בהרחבה בדיוק בנושא זה).

אידואולוגיה – לא מילה גסה

תאמינו או לא גם מאחורי בחירת דפדפן יש אידיאולוגיה שלמה. מתנהלת כיום מלחמה באינטרנט והיא על המשתמשים (כן – שוב אתם). האינטרנט משתנה כל הזמן ונהייה יותר ויותר רלוונטי לחיים שלנו. החלון הזה שלכם לאינטרנט הוא נקודה אסטרטגית חשובה ביותר לגופים רבים. בעיקר מסחריים. לדוגמא עמוד הבית של הדפדפן אינטרנט אקספלורר הפך את MSN לאחד האתרים הפופולריים בזמנו. אינטרנט אקספלורר 7 יצא כתשובה לפופולאריות הגוברת של פיירפוקס והיה אמור לבלום את הבריחה מאינטרנט אקספלורר ורשת MSN. לפי שעה, לא נראה שאינטרנט אקספלורר צלח במשימתו, אך אני מעריך כי קרב הענקים האמיתי יהיה בין פיירפוקס 3 לIE.NEXT (גרסת השמונה). בינתיים כמו בכל מלחמה (*להוציא את מלחמת לבנון השנייה) יש מנצחים ומפסידים. פיירפוקס אמנם זכה לשבחים רבים מצד עורכים של מגזינים נחשבים, במיוחד נוכח הביקורות הצוננות על אינטרנט אקספלורר 7, אבל בדבר אחד הוא לא זכה – קונצנזוס. אני מקווה לתקן זאת מעט.

קצת סטטיסטיקה

תמונת המצב בבלוג נכון להיום:

chart1.png

*את הנתונים המוצגים ב“עוגה“ למעלה הוצאתי באמצעות מערכת ”גוגל אנליטיקס“ שמנטרת את הבלוג שלנו באופן קבוע. הנתונים ב“עוגה“ הנ”ל מייצגים את ”התפלגות הדפדפנים“ של מבקרי הבלוג שלנו בתקופה האחרונה. במילים אחרות זה מראה לנו ”במה אתם גולשים“.

הנתון הבולט בגרף הוא, כמובן, הדפדפן הנפוץ ביותר – אינטרנט אקספלורר (אוי גוועלד!). אני די בטוח שאף אחד לא הופתע לראות את אינטרנט אקספלורר בראש הטבלה. וזה עוד רק מהבלוג שלנו שמושך בדר”כ קהל של משתמשים ברמה טכנית גבוהה מהרגיל (סחתיין!). הנתונים בשיקלול הגלובלי מצביעים על למעלה מ-80 אחוז משתמשי אינטרנט אקספלורר. עובדה זו ידועה בכל העולם ובעצם מכתיבה לכל תעשיית האינטרנט ”נורמה“ מסויימת לפיה רוב הסיכויים הם שקהל היעד ישתמש בסוג מסויים של אקספלורר (6 או 7) . זו נורמה לא בריאה מאחר ומדובר בדפדפנים שאינם תומכי תקנים (standard comliant). כך שקורה שמידי פעם ”שוכחים“ (מסיבות תקציביות כמובן) את המשתמשים בשאר הדפדפנים מה שגורם לתופעה של “התפרקות” האתר במוזילה\ספארי\אופרה. דוגמא אחת להתנהגות כזו, ניתן לראות במהלך שביצעה לאחרונה רשת וולמארט, מרשתות הכלבו הגדולות בארה“ב, כשהשיקה שרות אונליין למכירת סרטים כזה שיתחרה באפלTV ובאמזון unbox. במבט על קוד האתר נראה שהוא נכתב לפני עשור ולדפדפן אחד – אקספלורר 6. צירפתי צילומי מסך משני הדפדפנים המדוברים. מצאו את ההבדלים:

מיותר לציין שוולמארט חטפו אש מכל כיוון אפשרי והגדילו לחסום את הגישה לדפדפנים שאינם אקספלורר ולהפריח הבטחות לגבי תמיכה עתידית בשאר הדפדפנים. דוגמא שנייה ומקומית להתנהגות כזו ניתן לראות במיזם המושקע WINWIN מבית ידיעות אחרונות. דווקא משתמשי פיירפוקס שנחשבים ל“מאמצים מוקדמים“ (early adopters), המסוגלים לתת את הטראפיק ההתחלתי הדרוש לאתר, לא נלקחו בחשבון. בפועל – האתר לא מתפקד עם פיירפוקס מבחינת פונקציונלית, תפריט הניווט נעלם באורח מסתורי וישנם כמה מסכים משעשעים כמו מסך הכניסה הזה שמיועד כנראה לבעלי מסך רחב בלבד.

המתחרים אמנם לא מושלמים אבל בוודאי מציעים חווית גלישה תקינה יותר באתר. לתשומת ליבם של המפעילים.

לענייננו, הנתון השני בחשיבותו בגרף הוא המצאותו של דפדפן תומך תקנים במקום השני (כבוד למגזר כבר אמרנו?). כן,כן… אחוזים בודדים מפרידים בין פיירפוקס ליריבה בראש הטבלה. לדעתי מדובר בהישג מרשים ביותר. באופן מגמתי בחודשים האחרונים נראה כי הפער מצטמטם יותר ויותר. מסתבר שיותר גולשים ישראלים החלו להבין שאינטרנט אקספלורר זה רק ברירת המחדל. דבר ששכנינו באירופה כבר השכילו להבין.

שאלות ותשובות (FAQ)

אז אם אתם נמנים על הקבוצה הכחולה בגרף (משתמשי אינטרנט אקספלורר) אני מקווה שהתשובה לשאלה בכותרת די ברורה בשלב זה. למקרה שלא, רשמתי בפניי תשובות למספר שאלות נפוצות של משתמשי אקספלורר נוקשים שפנו אליי בעבר. אני מקווה שדי בהם להבהיר מספר נקודות חשובות:

אבל רגע, בשביל מה לעבור דפדפן? מיקרוסופט שיחררה גרסא חדשה של אינטרנט אקספלורר. הוא לא מספיק טוב ?

אז זהו שלא. בפעם הראשונה בהיסטורייה ,הח‘ברה ממיקרוסופט, ישבו עם האנשים שאחראים על תקנים ברשת והתוצאה הייתה שהמנוע הישן לא הוחלף אלא עבר שיפוץ כללי בו החלקים הפגומים תוקנו. ה“פח“ מבחוץ נצבע מחדש ובסופו של דבר באגים ישנים הוחלפו בבאגים חדשים. הבדיחה הוותיקה ”זה לא באג – זה פיצ‘ר“ כבר מזמן לא מעלה חיוך על שפתינו. הנה רשימה קצרה וחלקית של הבאגים החדשים שאנחנו נאלצים להתמודד איתם. בהחלט לא נעים.

אתה מגזים, אינטרנט אקספלורר מציג אתרים דווקא דיי יפה”.

כמעצבים, האחריות היא עלינו לשחרר דפים שנראים טוב בשילוש הקדוש (אקספלורר 6 ,פיירפוקס ולאחרונה אינטרנט אקספלורר 7) כך שאתם לא אמורים לראות הבדלים. אבל כאן הנקודה החשובה – מאחורי הקלעים אנחנו עושים שמיניות באוויר כדי הדפדפן הגריאטרי אינטרנט אקספלורר 6 יבין קוד יחסית מורכב. ולצערי אנחנו מוצאים את עצמנו לא פעם מתפשרים בגללו. מה שרוב האנשים לא מבינים זה שלכל דפדפן ”מנוע“ משלו. וכמו תמיד יש טובים יותר וגרועים מאוד. רק שהפעם, ככל כנראה עקב שיווק אגרסיבי, הגרוע ביותר הוא הנפוץ ביותר (ראה עוגה למעלה) ומי שמפסיד זה המשתמש הסופי. כן…אתם. ראויים לציון אתרים נועזים שמחליטים לא לתמוך בדפדפן. כפי שרן איזכר בפוסט שלו – “שאלתי את עצמי מתי יצוץ האתר הראשון” .

אם הוא כל כך גרוע – אז למה הוא עדיין בשימוש נרחב?

פשוט כי הוא שם. או לפחות כי הוא היה שם כשהתקנתם את מערכת ההפעלה. היתרון של מיקרוסופט עם מערכת ההפעלה לא מעיד דבר לגבי איכות המוצר ואפשר להוכיח זאת בקלות באמצעות מבחן שנקרא מבחן האסיד (כבר נשמע מעניין). המבחן הוא בעצם עמוד מורכב מאוד שבנוי בצורה מתקדמת על מנת לבחון את יכולת הדפדפן. במידה ומנוע הדפדפן מתוחכם מספיק על מנת ”לענות נכונה“ על שאלה מסויימת – הוא יציג במקומה חתיכת פאזל שאמורה להרכיב בסופו של דבר פרצוף סמיילי. ככל שהמנוע מתוחכם יותר התמונה הסופית תראה טוב יותר. לא מסובך. להלן תוצאות מבחן האסיד על מספר דפדפנים נפוצים . אני מזהיר התמונה קשה במיוחד.

…אאוץ‘. תמונה שווה אלף מילים. אם דפדפן בהגדרה הינו ”חבילה תוכנה המאפשרת לקרוא ולתקשר עם דפי אינטרנט בפורמטי רשת“. אז מבחן האסיד מוכיח שאינטרנט אקספלורר לא באמת עונה להגדרה של דפדפן. השם ”זייפן אינטרנט“ עולה בראשי. אני מקווה שיש בפוסט הזה מספיק כדי לשכנע אותכם לנסות את הצד השני. ואם עדיין לא השתכנעתם, אז אנא התאזרו בסבלנות לפוסט הקרב שיהפוך אתכם מגולשים רגילים ל”משתמשי על” (super users) בפיירפוקס מבלי להתאמץ. אני מבטיח שיהיה שמח.26 תגובות לפוסט ”הדפדפן שלכם, עובד בשבילכם? או נגדכם?“

 1. מאמר מצויין, אבל אני חושב שכדאי שתציין את האתר של מוזילה ישראל במאמר, מאחר והוא יכול לתת ערך מוסף לכל משתמש פיירפוקס באשר הוא, וצריך להיות מוכר לכל משתמש פיירפוקס בארץ.

 2. תודה תומר.

  לגבי מוזילה ישראל – העבודה שהם עושים היא מאוד מוערכת ומבורכת. לצערי, לאחר תקופת ניסיון שלי עם פיירפוקס מתורגם חזרתי לגרסת האנגלית. זאת מאחר שהתוספים שהתקנתי לא תמיד אהבו את את הקטע של ממשק מימין לשמאל. זו גם הסיבה שבהורדה קישרתי לגרסת האנגלית.

  מאת אורון מזרחי
 3. אני מסכים עם כל מילה!

  אני מסכים לגבי עברית או אנגלית… אנגלית היא שפה (למתכנת ולמעצב) סטנדרטית והיא לא הולכת עם RTL…

 4. ושכחתם ברשימת האתרים המעצבנים, את האתר של סלקום, בו בלתי ניתן לקבל שירות בפירפוקס, והאתר החדש והמושקע של איקאה, לא חבל, אתר חדש ככה?

 5. קטע מעולה, שווה להראות לכולם.
  הבעיה היא, ובמיוחד בישראל (להוציא את המקרה המביך-משהו של וול מארט), שצריך להראות אותו קודם כל למקבלי ההחלטות שבונים אתרי אינטרנט עם המשפט הנדוש “תומך באינטרנט אקספלורר 5.5 ומעלה”, ונראה גרוע ב-FF. אצלנו בחברה בודקים כל אתר על השילוש הקדוש, כשבדרך כלל מתחילים קודם בלבנות אתר ב-FF, אז מתאימים אותו ל-IE7, ואז דופקים את הראש על השולחן בתקווה שנצליח למצוא פיתרון גם ל-IE6.

 6. אחלה מאמר ! מידע מעניין מאוד ובמיוחד מבחן האסיד שמראה כמה שוני יש בין דפדפנים שונים.

 7. אני לא מסכים עם הטענה שמוזילה ישראל הוא רק אתר תרגום. אמנם התאמה של המוצר לעברית היא אחד מהתפקידים החשובים שלו, אבל אספקת התמיכה למשתמש הקצה בעברית חשובה לא פחות, ללא תלות בשפת הדפדפן שמותקנת אצלו (היו מספר מיקרים בעבר עם אנשים שעובדים עם גירסאות בצרפתית, למשל).

  ואם תציין באילו הרחבות נתקלת שלא תאמו את הממשק העברי אפשר יהיה לעבוד מול כותב ההרחבה ולפעול לתיקון הבאגים.

 8. היי תומר, לא טענתי כלל שמוזילה ישראל עוסקים רק בתירגומים. אני חושב שהתמיכה שהם מספקים היא ברמה הגבוהה ביותר. מדובר בקבוצה מאוד איכותית של אנשים שאני אישית מעריך על עבודתם. ציינתי, מניסיוני כמובן, את הבעייתיות שבהתקנת פיירפוקס עברי משום שאני לא מעוניין שאנשים נוספים יאלצו לחוות את אותן הבעיות. יש להכנס להרפתקה הזו בידיעה שיתכנו תקלות קטנות בהתקנת תוספים באנגלית. זמן ההמתנה לתירגום עלול להיות ארוך מידי לגולש הממוצע.

  מאת אורון מזרחי
 9. יופי של בלוג!
  יישר כח :)

  זה שלי … : http://drachma.blogli.co.il/archives/51

 10. אם כל הכבוד לפיירפוקס, מוזילה לא מתחייסים למשתמשי הלינוקס/BSD, בשבילם אנחנו סוג ג’, לכן אני שונא אותם כמעט כמו את מייקרוסופט וקורא לכולם להתקין לינוקס/BSD (רצוי למחוק את ווינדוס לאחר מכן) ולהשתמש בepiphany. חבל שאפילו כאן לא הזכירו את הדפדפן הזה.

 11. אוקיי.. בוא נתחיל בכך ש-epiphany מבוסס מנוע gecko שהוא המנוע של מוזילה והכח מאחורי פיירפוקס. ועל כך מגיע להם איזושהי הכרת תודה. לצטט את האנשים שאחראים לדפדפן הזה:

  “Powered by the Gecko engine, Epiphany displays webpages with the same speed and accuracy as Mozilla Firefox.”

  בהעדר מנוע מקורי לא מצאתי סיבה מספקת לאזכר אותו. לעומת זאת הקונקרור זכה להופעה במבחן האסיד אותו עבר בהצלחה רבה.

  שנית, הפופולאריות של הדפדפן הזה מתורגמת ל0.00000X מכלל שוק הדפדפנים. וזאת ככל הנראה בגלל שצריך להיות מהנדס תוכנה על מנת להתקין מערכת ההפעלה לינוקס/BSD ומהנדס תוכנה בכיר על מנת לנגן בה שיר :). שזה קצת יותר מידי למשתמש הביתי הממוצע.

  אני מאמין בשימושיות וחווית משתמש וכרגע מערכות לינוקס לא ממש מצטיינות בכך. למרות זאת קיומן ופיתוחן מוצדק בהחלט מהרבה סיבות אחרות.

  מאת אורון מזרחי
 12. כיום כל אחד יכול להתקין את ההפצה הקלה להפעלה והפופולרית אובונטו (שדורגה ע”י pcworld במקום ה-20 אם אני זוכר נכון ברשימת המוצרים הטובים של השנה). קושי התפעול של משתמשי ווינדוס נובע מחוסר התרגלות ולא מקושי של המערכת. מחקרים שבהם לקחו אנשים שלא יודעים בכלל להשתמש במחשב ונתנו להם להתנסות פעם בלינוקס ופעם בווינדוס קבעו חד משמעית שלינוקס יותר איטואיטיבית וקלה להבנה. יתרה מזאת יש מיומנויות שצריך לדעת בווינדוס ואילו בלינוקס בכלל לא למשל: לנקות רגיסטרי, לסרוק וירוסים/רוגלות, לאחות דיסק, לחפש ולהוריד תוכנות (ולפעמים גם קראקים). בלינוקס לא צריך לעשות אף אחת מהדברים ומתקינים כל תוכנה בקליק (אני מקווה שאתה לא מאמין לשטויות על הקימפולים שמאנשים ש-$M שוכרת דואגים להפיץ).

  בקשר לחוויית משתמש, בלינוקס אתה לא חייב לשדרג (ולשלם) בכדי לקבל אפקטים של תלת-מימד. תצפה באחד מהסרטונים כאן:
  http://youtube.com/results?search_query=beryl&search=Search

  בקשר לפופולריות של אפיפני, הסיבה לחוסר הפופולריות שלו היא בדיוק הסיבה שMS דרסו את נטסקייפ והיא שברוב הפצות הלינוקס פיירפוקס מותקן כדפדפן ברירת המחדל ומה לעשות שרוב האנשים משתמשים במה שמותקן להם בהתקנה.

 13. ממה שראיתי עד כה מהגרסה האחרונה של אובונטו – אני נוטה להסכים שמדובר כאן בקפיצת מדרגה רצינית בהפצות הלינוקס. כזו שאפילו תשכיח את טראומת ההפצות האחרות שהתנסיתי בהן. לאחרונה, השכילה גם DELL לעשות והחלה להפיץ אותה ביחד עם החומרה שלה שזה צעד חסר תקדים בקידום הלינוקס. האובונטו האחרון, ללא ספק, שווה הרצה.

  לגבי המחקרים שלינוקס איטואטיבי יותר – אולי פלח קטן מאוד ביחס להפצות שלו עד היום.
  לגבי המיומנויות שקשורות בחלונות – מצד השני, ישנן כאלו שמאפיינות רק את לינוקס. זוהי אופייה של מערכת הפעלה. לטוב ולרע.
  לגבי הלינק שצירפת – נחמד ביותר!
  לגבי הפופולריות של אפיפני – הסיבה לחוסר הפופולריות שלו, לדעתי, נעוצה בפלח שוק קטן יחסית של מערכות ההפעלה שמריצות אותו בשוק הביתי. שוק שעדיין נשלט על ידי מייקרסופט.

  אני מקווה שויסטה תהיה מערכת ההפעלה שבזמנה ישתנו מאזני הכוחות. עם אובונטו התקרבנו לכך אבל אנחנו עדיין לא שם. המאק עדיין יקר מדי… איפה נרשמים ל-googleOS ?

  מאת אורון מזרחי
 14. נטסקייפ עושה קמבאק, אולי יהיה נחמד להסתכל על המתחרה הישן חדש בשוק…
  http://browser.netscape.com/gallery/

 15. היי בוב. הלינק הראשון בכתבה מקשר לביוגרפיה של בלייק רוס (firefox kid). בלייק נמנה על צוות מפתחי נטסקייפ עוד כשהיה בן 15 (לא יאמן!). בביוגרפיה הוא טוען שהסיבות לנפילה לא היו חצוניות ( מיקרוסופט,ההנפקה, AOL ) אלא דווקא פנימיות (לצטט – “קוקטייל של יוהרה, עצלנות, חמדנות ואדישות”). בכל אופן נטסקייפ נפחה את נשימתה האחרונה ומהאפר שלה קמה מוזילה. וטוב שכך. נכון לעכשיו, אני לא רואה סיבה מספקת בפרוייקט נטסקייפ החדש לעבור דפדפן.

  מאת אורון מזרחי
 16. גם פייפוקס לא עומד במבחן האסיד.
  הספארי כן.

 17. תודה על הפוסט הזה – יישר כח וש FIREFOX יעלה בארץ…מיקרוסופט ממנת את ישראל ודואגת “לשלוט” בביצת הפיתוח שלה. אני כולי תקווה שאם השחרור מאקספלורר תהיה התעוררות ב Open Source בכלל ו PHP….

 18. השימוש ב- PHP הוא נפוץ מאוד ברשת ללא כל קשר לכן מיקרוסופט/לא מיקרוסופט…

  אני חייב לציין שאני לא מבין את ההתלהבות מפיירפוקס. פיירפוקס הוא ממש לא דפדפן פורץ דרך משום בחינה טכנולוגית. הדבר הטוב היחיד שיש למוזילה הוא יחידת marketing טובה שהצליחה להעלות את מודעות הציבור לדפדפן, דבר זה בתורו גרם לעליית השימוש בסטנדרטים ברשת – וזה הדבר שיש להודות לו.

  הדפדפן אופרה (כן, אני משוחד) לדעתי עולה על פיירפוקס במובנים רבים (מלבד ה- extensions שזה חמוד, אבל מצד שני לא גם לא מוסיף לי יותר מדי ממה שכבר קיים באופרה שנים רבות, באיכות טובה יותר), הן מחווית המשתמש והן מבחינה טכנולוגית.

  אם מפתחי ווב ייתחסו רק לפיירפוקס בתור איזשהו “סטנדרט” כפי שהתייחסו בעבר אל אקספלורר, אנו לא משפרים את מצב הרשת אלא יוצרים את אותו המצב מחדש, מפני שעכשיו המפתחים מתחילים להשתמש בדרכי כתיבה המותאמות לפיירפוקס בלבד ולא על-פי הסטנדרטים ועדיין משאירים “מחוץ לרשת” משתמשים רבים אחרים.

  נטקראפט צריכה לקדם סטנדרטים ולא דפדפן זה או אחר.

 19. לרני :

  במוזילה טענו שלא ידעו כי מבחן האסיד יכלול את חוקים מסויימים של CSS3 ומהרו לתקן זאת. כמה זמו לקח למייקרוספט לשנות את הדפדפן שלהם ? כמה שנים טובות והתוצאות ידועות לכל. בקשר לספארי – גרסת החלונות שלו דיי בעייתית.

  לעידן:

  אתה טועה טעות מרה כשאתה טוען שהשוק מתיישר לפי סטנדרט פיירפוקס – כי אין כזה דבר. פיירפוקס מאמצים את השפה כפי שהיא נכתבת על ידי הארגון הבלתי תלוי W3C ולא מנסים להמציא חוקים משלהם כמו במייקרוסופט על מנת לקדם את הטכנולוגייה\מוצרים שלהם. אם כולם יתיישרו לקו הW3C האינטרנט יהיה מקום טוב יותר למפתחים\גולשים. וזה מה שאנחנו בנטקראפט מקדמים :)

  מאת אורון מזרחי
 20. אורון, טעות מרה בידיך. מוזילה לא פעם ולא פעמיים הוסיפה ל- Gecko תכונות ייחודיות לו, ומה שקורה עכשיו הוא שספארי ואופרה (אל תבנה על IE) ייאלצו כנראה, כפי שעשו בעבר, להוסיף תמיכה לכך. אז איפה הסטנדרטים שאתה מדבר עליהם?

  אפשר לדסקס על זה בכיף עד קיץ הימים. :P

  ורק כדי לסיים:
  אם כאב הראש שהוא IE לא היה מספיק, מוזילה מוסיפה מכות פטיש על הראש-הגם-ככה-כואב. עצוב.

 21. עידן, תודה שאתה מאתגר אותי :)
  אתה בוודאי מתייחס ל-CANVAS של מוזילה ולעוד שיפורים שהם הכניסו. למה זה שונה ממיקרוסופט ? א. כי הם לא מגנים על זה ב7051 פאטנטים שונים. פרוייקט מוזילה נועד לעודד שיתופיות. ב. השינויים שהם מכניסים נועדו לתת מענה לצרכים טכנולוגיים שאנשי התאוריה בW3C לא מודעים להם.

  לגבי ספארי… אח, לו רק היה לי מאק
  לגבי אופרה… הצוות שלהם היה זה שהמציא את היסודות שאנחנו בונים עליהם היום. לכן תמיד הם יהיו הכי טובים. הבעיה שלהם לדעתי היא שיווקית.

  מאת אורון מזרחי
 22. מסכים לחלוטין. אופרה הוא דפדפן נישה (לפחות ב- Desktop, אופרה חולשת לחלוטין על שוק ה- Devices ו- Mobile) אך ורק בגלל שיווק לקוי, לדעתי. למרות זאת, היה שיפור רציני בשיווק עם שחרור גרסאות 8.5 ו- 9.0, ואני דיי בטוח שכך יהיה גם עם גרסאות 9.5 ו- 10.0 הקרובות אלינו.

  הולך להיות שמח באינטרנט. :)

  גילוי נאות: אני “עובד” עבור חברת אופרה כבטא טסטר בכל הקשור לתמיכת הדפדפן ב- BiDi. צפו לשיפורים נרחבים בתחום. :)

  דבר נוסף, לא דיברתי דווקא על Canvas וטכנולוגיות שונות העתידות לקבל סטטוס של סטנדרט. אני דווקא מדבר על קונצים קטנים שעושים שמות גדולים ברשת בעקבות חוסר העקיבות באימפלמנטציה.

  דוגמה: http://my.opera.com/hallvors/blog/2006/11/17/being-compatible-with-the-dark-matter-of

  צריך להתמיד בדרך הנכונה להטמעת שינויים ולא לעשות forking משלך ואז בעקבות % המשתמשים הגבוה להפוך את זה לסטנדרנט בכוח (מישהו הזכיר מונופול? מיקרוסופט? :)

  (כן אני טיפה מקצין)


  הבלוג הזה זקוק לאופציית תצוגה מקדימה… :(

 23. אני נוטה להסכים איתך לגבי הדרך הנכונה לטפח סטנדרטיים – אין ספק שאופרה עושים זאת בצורה הכי “אלגנטית” מבין כל המתחרים. אולם, בדומה לכל צוותי הדפדפנים האחרים גם הם נאלצים להטמיע קוד שהוא חדשני (pre-standard) או חסר תקן (non standard) ולו רק כדי לשמר את הקהילה שלהם. ההימורים של פיירפורקס בנוגע לשיפורים שהם הכניסו נולדו מתוך התחרות שלהם מול מייקרוסופט. בסופו של דבר מדובר במלחמת דפדפנים שנייה ואם פיירפוקס ינצח כולם ירוויחו. כולל דפדפני נישה כמו אופרה\ספארי.

  לבלוג מתוכנן “קומפליט מייקאובר” בקרוב…

  מאת אורון מזרחי
 24. הי אורון,
  מה עם דפדפנים מבוססי מנוע EXPLORER כמו Avant ו- Maxthon?

 25. הם אולי רלוונטים למתעקשי אינטרנט אקספלורר. כלומר, הם ישפרו את חווית הגלישה אבל , לדעתי, הם רק אריזה יפה למוצר קלוקל.

  מאת אורון מזרחי
 26. אם תוכל לשים קישור לפוסט הבא במקום בולט, זה יהיה נחמד

לכתוב תגובה

(חובה לפחות לרשום שם!!!)

(...אף אחד לא יראה את זה)

(תפרסם/י את עצמך! שידעו מאיפה את/ה!)