הבלוג פרי מוחם הקודח של אנשי נטקראפט
על שימושיות, עיצוב, טכנולוגיה וכל הדברים המעניינים באמת

Age Responsive Design

30 בנובמבר 2016 מאת

Untitled design (1)

עיצוב רספונסיבי היא השיטה הנפוצה ביותר היום ליצירת מוצרים דיגיטלים. אבל האם הרספונסיב צריך להיות מותאם רק פר מכשיר או שאנחנו צריכים לחשוב כבר במונחים של רספונסיב פר גיל. בכתבה הבאה אספר על שיטת עיצוב חדשה שיכולה לשנות את עולם האינטרנט כפי שאנו מכירים אותו כיום.

לרובנו זה ישמע מאוד הגיוני ובטח כבר התעכבנו על השאלה הזאת לא פעם, האם משתמשת בת 14 ומשתמש בן 60 חווים את האתר באופן דומה? האם הצרכים שלהם דומים? התשובה היא כנראה לא. אז מדוע אנו מעצבים להם בדיוק באותה הדרך?

הרעיון של Age Adaptive Design הוא ליצור עיצוב ממשק אדפטיבי פרסונלי שמתאים את עצמו לגיל המשתמש כשהתוצאה תבוא לידי ביטוי לא רק במראה האתר, כפי שקורה באתרים רספונסיביים כיום. אלא גם באופן השימוש בו, בתוכן שמוצג ובנראות שמותאמת אישית. או במילים אחרות: המשתמש לא אמור להתאים את עצמו לאתר, אלה בדיוק ההפך.

עיצוב אחד לא מתאים לכולם

לדוגמה מיכל (14) חיה ונושמת את עולם הדיגיטל מאז ומעולם, לעומת אבי (60) שרק לאחרונה גילה את כפתור הלייק בפייסבוק. שניהם אוהבים מאוד לקנות און-ליין.

אתר הקניות האדפטיבי שמכיר את הפרופיל של מיכל ואת אופי השימוש שלה באתרים, יודע שהתודעה הקוגנטיבית שלה מסוגלת לעבד מידע רב. לכן האתר יציג בפניה כמות גדולה יותר של הצעות שיווקיות, כנראה גם כאלה שמעניינות אותה במיוחד, ובנוסף ישתמש ביותר אייקונים ובהרבה פחות טקסט – כי היא ממש לא צריכה הסברים.

לעומת אבי שהראייה שלו כבר לא כמו פעם, וכדאי למקד אותו ע"י צמצום כמות ההצעות ולהציג אותן בצורה גדולה וברורה יותר עם הסברים מפורטים וברורים כנראה בטקסט גדול יותר, כאשר על פקדים מסויימים יופיע טקסט במקום אייקון.

במקרה התיאורטי הזה, הגישה העיצובית החדשה תשרת קודם כל את המשתמש, ותיצור תוצאות טובות יותר לאתרי המכירה.

בואו ניקח את זה עוד צעד קדימה. נגישות היא עניין מהותי, כ-10% מהמשתמשים זקוקים לאתרים נגישים, ופעולת ההנגשה דורשת מהם להיכנס ולעשות מספר פעולות בכדי שזה יקרה וגם אז לצערינו זה חצי נגיש. תתארו לעצמכם אתר שמזהה את הצורך הייחודי של המשתמש ומתאים את עצמו לצרכים שלו באופן מושלם: למשל אתר שמשנה אוטומטית את הצבעוניות למשתמשים עם לקויי ראייה.

למעשה זה כבר קורה

משחקי מחשב עושים את זה מאז ומעולם, מתאימים את רמת הקושי לפי סוג המשתמש ויוצרים סביבה שמותאמת ליכולות שלהם. כך ששחקן שמשחק בפעם הראשונה ושחקן ותיק יחוו רמות קושי שונות לחלוטין, וכך יפיקו יותר הנאה ופחות תסכול.

אז בדיוק כמו חליפה שנתפרה בדיוק למידות המשתמש, מכסה שמתאים לסיר, או כפפה ליד, לא משנה איזו אנלוגיה עובדת לכם, אין ספק שמדובר ב- Game changer –  שיכול לקחת את תחום עיצוב האתרים קדימה. ולמרות שאין שום וודאות שהשיטה אכן תצא לפועל, כדאי לזכור שגם עיצוב ריספונסיבי התחיל כמשהו תיאורטי בלבד, לכן כדאי להתכונן לזה.2 תגובות לפוסט ”Age Responsive Design“

  1. מאמר מעניין ומקורי, תודה על השיתוף!

  2. מאמר מעולה, תודה על השיתוף!

לכתוב תגובה

(חובה לפחות לרשום שם!!!)

(...אף אחד לא יראה את זה)

(תפרסם/י את עצמך! שידעו מאיפה את/ה!)