הבלוג פרי מוחם הקודח של אנשי נטקראפט
על שימושיות, עיצוב, טכנולוגיה וכל הדברים המעניינים באמת

 ישבנו עם שירי גרין-אלגביש, מנכ"לית רשת OpenValley, לשיחה צפופה על תחום ה- UX בצפון, והבאנו אליכם את כל התובנות הכי חשובות. כל מה שאתם צריכים לדעת על ענף הטכנולוגיה בצפון, חברות הסטרטאפים, אנשי הUX-, ואיך להיכנס לתחום  נמצא ממש כאן.

מה מאפיין היום את ענף הטכנולוגיה בצפון?

אזור הצפון בישראל מתאפיין במכלול יוזמות מגוון אשר כולל ספקטרום רחב של תחומים. מעצם האפיון התעשייתי המובהק אשר נוצר באזור כתוצאה מריכוז משמעותי של חברות תעשייתיות, ניתן לזהות חוזקות טכנולוגיות בתחומי הביו-פארמה, הקלינטק, הביו-טכנולוגיה, הניו מדיה, הסייבר, האגריטק, המכשור הרפואי ושאר ענפי ההייטק.

מה לגבי כמות חברות הטכנולוגיה/ סטרטאפים בצפון?

בהחלט יש עליה בכמות החברות. בשנים האחרונות אנו עדים לצמיחה משמעותית בכמות חברות הטכנולוגיה וחברות הסטארטאפ אשר בוחרות לבנות את מושב הקבע שלהן באזור הצפון.

הסיבות לכך שונות ומגוונות ובעיקרן נובעות משיקולים הקשורים לעידוד התעשייה והגדרת אזורי הפריפריה כאזורי "עדיפות לאומית", המקנים הטבות מס לחברות הממוקמות בהם.

סיבה משמעותית נוספת להתרבות חברות סטרטאפ באזור כרוכה גם בעובדה כי חלה עלייה משמעותית במספר החממות ומספר מתחמי העבודה השיתופיים המאפשרים ליהנות מ- EcoSystem מפרה ומטפח. יזמים אינם מחויבים כבעבר, לעבור למרכז הארץ בכדי להתקרב למקורות ההון, ההשקעה והידע ויכולים לקבל את מכלול הצרכים החיוניים להתפתחותם ממקורות אזוריים.

האם ישנה בשנים האחרונות עליה בכמות אנשי ה-UX בחברות הטכנולוגיות?

תחום ה-UX הולך וצובר תאוצה בארץ ובעולם וכתוצאה מכך כמובן ניתן להבחין בעלייה דרמטית במספר אנשי ה-UX המשתלבים בחברות טכנולוגיות. יותר ויותר חברות מבינות כיום כי שיפור המערכות שלהן לא רק ייעל את העבודה מולן אלא גם יבוא לידי ביטוי במונחים כלכליים.

בעוד שבעבר תחום המחשוב היה פרקטי מעיקרו, כיום חברות הפנימו כי הדרך ללב הלקוחות תיעשה באמצעות שימוש חוויתי ולא רק פונקציונאלי. ניתן להבחין ויותר מכך, ניתן למדוד, כי ככל שחווית המשתמש אותה מעניק המוצר למשתמשים מוצלחת יותר, כך גם המוצר מוצלח יותר וזוכה ליתרון יחסי גם בהיקפי המכירות.

כתוצאה מעליית חשיבותו של התחום בתעשייה, עלה באופן יחסי גם הביקוש לאנשי מקצוע מתמחים בעולמות ה-UI/UX. בחודשים האחרונים ניתן להבחין כי מומחי UI/UX הפכו לבעלי התפקידים המבוקשים בישראל וזו הפכה להיות המשרה הממוקמת במקום השני מבחינת חיפושי עבודה ב-LinkedIn.

האם תפקיד איש ה-UX שינה את אופיו בשנים האחרונות.

מאפייני התפקיד השתנו במרוצת השנים וכיום חברות מחפשות את אנשי "הדור הבא" בתחום. בעוד בעבר הסתפקו הארגונים באנשים אשר הגיעו מרקע בעיצוב, הרי שכיום התפקיד מצריך יכולות וידע במדידת התנהגות משתמשים המסייעת בהבנת ההשפעות של שינויי הממשק. תכונה חיונית זו מחדדת את היתרון היחסי הניתן לפסיכולוגיים קוגניטיביים לדוגמא או בוגרי תואר מחקרי ממדעי החברה. חשוב לחדד כי עדיין, אחוז משמעותי של אנשי UX מגיעים מעולמות העיצוב שכן למראה הוויזואלי של המוצר השפעה אדירה על התוצר הסופי, אולם יחד עם זאת – ככל שעובר הזמן היתרון התחרותי בתעשייה שמור לאלו המגיעים עם סל יכולות רחב יותר לרבות ידע בתכנות והכרת הטכנולוגיות מולן הם עובדים.

האם צפויה להיות צמיחה בענף הטכנולוגיה בצפון בשנים הקרובות והאם החברות הפועלות בצפון שונות מהחברות במרכז

אין ספק כי ענף הטכנולוגיה בצפון הארץ יקבל תנופה משמעותית בשנים הקרובות. עדיין ניתן להבחין בריבוי ניכר של חברות בתחומים מסורתיים יותר ופחות בתחומי דיגיטל או סייבר, אך אל תתנו לזה להטעות אתכם. שוק העבודה הצפוני מתפתח בצעדי ענק ומחפש להגדיל את מצבת העובדים באנשי מקצוע מן השורה הראשונה, אותם יהיה מוכן גם לתגמל בהתאם.

בשנת 2018 נצפתה האצה אדירה בכל הקשור להתפתחות חברות טכנולוגיות בצפון. בדוחות שפרסמה התאחדות התעשיינים נמצא כי בשנת 2018 הסתמנה צמיחה של כ- 8.6% אשר נרשמה בתוצר קבוצת ענפי הטכנולוגיה העילית, זאת הודות לעליה של כ- 20% בתוצר ענף התרופות, לצד עלייה של כ- %10 בתוצר ענף הרכיבים האלקטרוניים ושל כ- %1 בתוצר ענף המכשור האלקטרוני לבקרה ורפואה.

 

מה מאפיין איש UX טוב והאם יש הבדל בין התכונות שיביאו איש כזה להצלחה בחברת טכנולוגיה גדולה או סטרטאפ.

קשה לאפיין באופן חד משמעי את תכונותיו של מומחה ה-UX האולטימטיבי, מה שברור מעל לכל ספק הוא, כי מדובר בתפקיד מורכב הכולל אינטראקציה מול מספר לא מבוטל של גורמים בארגון, האמורים לעבוד יחד עמו ולחוות את דעתם לגבי פעילותו. לפיכך משרה זו מחייבת יחסי אנוש מעולים ויכולת עבודה בצוות המורכב ממכלול בעלי תפקידים העובדים בממשקים מולו. מעבר לעבודה השוטפת מול ייתר אנשי הצוות, על מאפיין ה-UX, להכיר ולהבין את התחומים הקשורים לתפקידו. הבנה זו תתרום בהכרח להבנתו את המוצר, באופן אשר יאפשר לו לשפר את חווית המשתמש. כך שאנשי UX זקוקים לידע והבנה בתוכן בנראות ובעיצוב. אנשי UX מצטיינים הינם אלה אשר מסוגלים להעמיק ולחדד את מהות המוצר והמטרה לשמה הוא נועד על מנת להבטיח כי יעמוד בציפיית הלקוח.

מהי הדרך הטובה ביותר להיכנס לתחום ה-UX

תעשיית ה-UX בארץ כינסה עד לא מזמן אנשים המגיעים מרקעים מקצועיים שונים ומגוונים לרבות בוגרי עיצוב, פסיכולוגיה, בוגרי מדעי המחשב והנדסת תעשייה וניהול. אלא שלאחרונה ניתן להבחין ביותר ויותר אנשי מקצוע המגיעים מעולמות נוספים ביניהם אדריכלים, בוגרי מדעי החברה בתחומים שונים ועוד. דרכם של אנשים אלה אל המקצוע מצריכה היכרות והבנה של עולם חווית המשתמש. חשיפה ראשונית לתחום ולשפה המקצועית ניתנת לרכישה על ידי מסלול לימודים מכוון. בוגרי הקורסים לומדים את בסיס המשימות ומתנסים בסוגים שונים של פרויקטים ופלטפורמות. אין ספק כי הלמידה המשמעותית ביותר תתקיים בסביבות העבודה בפועל, אולם הצורך בידע תיאורטי הופך להיות קריטי לשם השתלבות מקצועית בארגונים בשלים.

 

 

רשת OpenValley מתמחה בעולמות היזמות והחדשנות ומהווה רשת מתחמי צמיחה וטיפוח למיזמים טכנולוגים. בזכות ה-Eco-System הייחודי הנמצא בבסיס המודל העסקי של הרשת מתפתחת, זוכים חברי קהילת היזמים של OpenValley בסביבת עבודה דינאמית, עסקית ואיכותית אשר יוצרת חיבור בין טכנולוגיות מתקדמות לארגונים המובילים תהליכי שינוי וחדשנות.

מתחמי היזמות של הרשת הממוקמים כיום ביוקנעם, רמת ישי וקיסריה, מאפשרים יצירת דיאלוג בין הסטרטאפים לתעשייה ומעניקים ליושבים בהם, שיתוף וחלוקה במשאבי ידע, חשיפה למקורות מימון והשקעה, חיבור לגורמים עסקיים ואקדמאיים וליווי מקצועי מבכירים במשק. כל אלה מובילים למיצוי מקסימלי של הפוטנציאל הטמון בכל רעיון עסקי וטכנולוגי ומגדילים באופן משמעותי את הצלחת החברות והמיזמים.

 לכתוב תגובה

(חובה לפחות לרשום שם!!!)

(...אף אחד לא יראה את זה)

(תפרסם/י את עצמך! שידעו מאיפה את/ה!)